Tam 57 bin yaşında: Kürkü duruyor, iç organları sağlam

Zhur adı verilen 7 aylık kurt yavrusu tam 57 bin yaşında
Zhur adı verilen 7 aylık kurt yavrusu tam 57 bin yaşında

Kanada'da 2016 yılında bulunan kurt mumyasına ilişkin yeni açıklamalar yapıldı. 7 aylık kurt yavrusunun oldukça sağlam ve 57 bin yıl öncesine ait olduğu ifade edildi. Elde edilen bulgunun bilim açısından oldukça heyecan verici.

Kanada’nın Yukon eyaletinde, madencilerin çalıştıkları altın madeninde buldukları 57 bin yıllık kurt yavrusu fosili, araştırmacıları şaşırttı.

57 bin yaşındaki kurt yavrusu, buzul çağı kurtlarıyla akraba
57 bin yaşındaki kurt yavrusu, buzul çağı kurtlarıyla akraba

Yukon'daki maden ocağında 2016 yılında bulunan fosile dair bazı bulguları ilk kez paylaşan bilim ekibi, fosilin nadir bir tür ve mükemmel şekilde korunmuş bir kurt yavrusuna ait olduğunu ifade etti.

Kürkü, kemikleri, derisi; her şeyi sağlam

Current Biology isimli bilimsel derginin son sayısında yayımlanan araştırmanın başyazarı Paleontolog Julie Meachen, 57 bin yıl yaşındaki hayvan fosili için "Bu çağın şimdiye kadar bulunan en eksiksiz mumyalanmış gri kurdu. O kadar eksiksiz ve o kadar sağlam ki kürkü bile var. Her şeyi yerinde. İç organları bile sağlam. Derisi, kürkü ve organları olan bir hayvandan, kemiklerden öğrenebileceğimizden çok daha fazlasını öğrenebiliriz. Ondan tüm bu ayrıntıları alabilmemiz inanılmaz" ifadelerini kullandı.

Buz çağında yaşadığı belirlenen hayvanın fosiline, Yukon bölgesi yerlilerinin kullandığı Han dilinde “kurt” anlamına gelen "Zhur" adı verildi.

Öldüğünde 7 haftalıktı

Araştırma ekibi, çeşitli testler ve analizler yoluyla kurt yavrusunun ininde öldüğünde sadece yedi haftalık olduğunu belirleyebildi. Bilim ekibi, genetik testler sonucunda da kurdun bugün Kuzey Amerika'da bulunan kurtlarla benzerliğinin olmadığını saptadı.

Minik kurdun kürkü, kemikleri, derisi ve iç organları sağlam
Minik kurdun kürkü, kemikleri, derisi ve iç organları sağlam

En son balık yemiş

Araştırma ekibinden Paleontolog Grant Zazula, "Zhur’un Avrupa'daki buzul çağı kurtlarıyla çok yakın akraba olduğunu gördük. Bu gerçekten ilginç çünkü bu bize Kuzey Amerika'da buzul çağının sonunda gri kurtlarla birlikte büyük bir nüfus değişikliği olduğunu söylüyor" değerlendirmesini yaptı.

Bilim ekibi, küçük kurdun son yemeğinin beklenilenin aksine bir bizon veya geyik değil balık olduğunu kaydetti.

  • Zhur, Yukon eyaletinin başkenti Whitehorse’daki Beringia Müzesi’nde sergileniyor.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >