Tanker geriliminde son perde: İran, İngiliz tankerini serbest bıraktı

İngiltere'ye ait Stena Impero adlı petrol tankeri İran tarafından alıkonulmuştu.

İran ile İngiltere arasında son zamanların tansiyonu en yüksek dönemlerinden biri yaşanmıştı. İplerin gerilmesinin sebebi ise İngiltere'ye bağlı Cebelitarık Özerk Yönetimi'nin Suriye'ye yönelik ambargoları ihlal ettiği gerekçesiyle İran tankerini alıkoymasıydı. İran alıkoyduğu İngiliz tankeri serbest bıraktı.

İran resmi haber ajansı IRNA'ya göre; Tahran yönetimi tarafından alıkonulan İngiltere'ye ait Stena Impero adlı petrol tankerinin yoluna devam edebileceği söylendi.

Hürmüzgan Eyaleti Denizcilik ve Liman İşletmeleri Genel Müdürü Murad Afifipur'un, dün, İngiltere'ye ait petrol tankerinin yakın zamanda serbest kalacağı yönündeki açıklamasını hatırlatan İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, şunları kaydetti:

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii
İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii
  • "Denizcilik ve Liman İşletmelerinin açıkladığı gibi petrol tankerinin serbest kalması için hukuki işlemler tamamlandı. Dostluk göstergesi olarak petrol tankerinin gerçekleştirdiği ihlal görmezden geliniyor ve serbest kalması için gereken şartlar sağlanıyor. İdari işlemleri de tamamlandı ve tanker yoluna devam edebilir."

Ne olmuştu?

İngiltere'ye bağlı Cebelitarık Özerk Yönetimi, 4 Temmuz'da, Suriye'ye yönelik ambargoları ihlal ettiği gerekçesiyle İran tankerini alıkoymuştu.

İranlı yetkililer, tankerin bırakılmasını, aksi halde misillemede bulunacaklarını açıklamıştı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu, 19 Temmuz'da İngiltere bandıralı Steno Impero adlı petrol tankerini, Hürmüz Boğazı'ndan geçişi sırasında 'denizcilik kurallarına riayet etmediği' gerekçesiyle alıkoyduğunu duyurmuştu.

  • Cebelitarık Yüksek Mahkemesi, İran tankerini 15 Ağustos'ta serbest bırakma kararı almıştı.

İran'ın Hürmüzgan Eyaleti Denizcilik ve Liman İşletmeleri Genel Müdürü Murad Afifipur da yaptığı açıklamada İngiltere'ye ait petrol tankerinin yakın zamanda serbest kalacağını bildirmişti.

Tankerle ilgili serbest bırakılma kararının verilmesinin ardından yaklaşık 65 gündür İran kıyılarında bekletilen Stena Impero'nun uluslararası sulara açılacağını ifade etmişti.