Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli açıkladı: Büyük yangınların hepsi söndürüldü

Türkiye'de 28 Temmuz itibarıyla başlayan büyük orman yangınlarının tümü kontrol altına alındı
Türkiye'de 28 Temmuz itibarıyla başlayan büyük orman yangınlarının tümü kontrol altına alındı

28 Temmuz'da başlayan orman yangınları Türkiye'deki pek çok bölgeyi adeta küle çevirdi. Yangınlar nedeniyle binlerce hayvan yaşamını yitirdi, yüzlerce vatandaşımız da evlerinden oldu. Yangınların 15'inci gününde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den sevindiren haber geldi. Pakdemirli, "Tarihteki en büyük orman yangınlarının son halkası Köyceğiz'deki yangın kontrol altında. Böylelikle ülkemizde gerçekleşen büyük yangınların hepsini söndürmüş olduk" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli beklenen haberi verdi. Pakdemirli, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Köyceğiz'deki yangının kontrol altına alınmasıyla birlikte büyük orman yangınlarının hepsinin söndürüldüğünü söyledi.

Bakan Pakdemirli açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Büyük yangınların hepsini söndürmüş olduk"

"28 Temmuz'da başlayan, 15 gün süren ve tarihimizde gördüğümüz en büyük orman yangınlarını yaşadığımız bu süreçte, son halka olan Muğla Köyceğiz yangınını da Ormanın Kahramanları'nın büyük bir özverisiyle kontrol altına aldık. Böylelikle ülkemizde gerçekleşen büyük yangınların hepsini söndürmüş olduk. Bu büyük afette aziz milletimize de minnettarız.

Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, bizlere desteklerini esirgemeyen ülkelere, kamu kurum ve kuruluşlarına, STK'lara teşekkür ederiz. Canımız yandı, nefesimiz yandı. Hep birlikte yeşerteceğiz. Müsterih olun."

Yangınlarla ilgili 6 kişi gözaltına alındı

Köyceğiz ilçesinde 29 Temmuz'da başlayan orman yangınından dün akşam güzel haber geldi. 14 gündür süren yangınla ilgili açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Köyceğiz yangını da kontrol altına alındı" dedi. Bucak yangınıyla ilgili de konuşan Pakdemirli, yangının etki alanının 300 hektar olduğunu söyleyerek yangınla ilgili 6 kişinin gözaltında olduğunu belirtti.

"Her vatandaş için üç fidan dikilecek"

Bu güzel haberin ardından bir müjde de Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan geldi. Bakanlık, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, her vatandaş için üç fidan dikilecek şekilde toplam 252 milyon fidanın dikileceğini belirtti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >