Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli'den açıklama: Yangın kontrol altına alındı

Gelibolu'daki orman yangınında soğutma çalışmaları başladı
Gelibolu'daki orman yangınında soğutma çalışmaları başladı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Gelibolu'daki yangınla ilgili olarak, "Yerleşim yerlerinde riskler ortadan kalktı" dedi. Pakdemirli, ayrıca yangının kontrol altına alındığını ifade ederek soğutma çalışmalarına geçildiğini duyurdu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çanakkale'de Gelibolu bölgesinde çıkan orman yangına ilişkin bilgilendirme açıklaması yaptı. Yangın bölgesinde açıklama yapan Pakdemirli, "Şu saat itibarıyla buradaki yangın da kontrol altında, soğutma faaliyetleri sürdürülüyor" dedi.

Bakan Pakdemirli'nin açıklamalarından satır başları;

"Yerleşim yerlerindeki risk ortadan kalktı"

  • Yerleşim yerlerinde riskler ortadan kalktı. Bu sabah itibarıyla 05.05'de bu bölgede güneş doğuyor ancak biz yarım saat daha erken hava araçları ile müdahaleye başladık. Sabah hava araçları ile beraber müdahaleler sürdü. Gün boyu 50-70 kilometre arasında rüzgar ile mücadele ettik.

"450 hektar alan etkilendi"

Şu ana kadar 450 hektar alanımız etkilenmiş gözüküyor. Orman köyleri kapsamında, orman teşkilatımız tarafından köylülerimizin, tarımsal hasarlarını karşılamak maksadıyla belli bir fonu tahsis edeceğiz.


"Soğutma faaliyetleri devam ediyor"

Vatandaşlarımızdan çok daha hassasiyetli davranmalarını rica ediyoruz. 750 insanlı, 100 kadar insansız kule ve İHA'larla görev yapıyoruz ama tüm bunların ötesinde vatandaşımızın herhangi bir yerde gördüğü yangınları bize iletmesi önemli. Şu saat itibarıyla buradaki yangın da kontrol altında, soğutma faaliyetleri sürdürülüyor.