Tatil beldelerinden soğuk suya fiyat farkı!

Soğuk su
Soğuk su

Lahmacundan hamburgerden sonra, buzdolabından alınan suya "fiyat farkı" krizi!

Gün geçmiyor ki, tatil beldelerinde yeni bir olaya şahitlik etmeyelim… Lahmacunun 60 liradan satıldığını mı görmedik, bir fincan kahvenin 120 liradan mı? Git gide çirkinleşen para kazanma hırsı, korkarım beraberinde insanlığı da götürecek.

Çanakkale Lapseki'deki bir tekel bayiinin buzdolabından alınan suya "fiyat farkı" istemesi tartışma yarattı.

Buzdolabından aldıysanız, fark ödemek zorundasınız!

Son gelen bir uygulamaya göre; Çanakkale Lapseki'de eğer suyu buzdolabından aldıysanız fiyat farkı ödemek durumdasınız. Olayı bizzat yaşayan Milliyet Gazetesi Haber Araştırma Müdürü Pınar Aktaş, başına gelenleri sosyal medya hesabından paylaştı. Aktaş, Çanakkale Lapseki’de girdiği bir tekel bayiinden 5 litrelik 2 adet su aldı. Kasaya yaklaştığında ise görevli, suların dolaptan olduğu için normalden daha yüksek bir fiyata sattıklarını belirtti.

Aktaş’ın açıklaması şöyle: ''Çanakkale’de 5 litrelik su aldım. Kasadaki kız ‘Dolaptan mı aldınız?’ diye sordu. ‘Evet niye?’ dedim. ‘Fark alıyoruz, dolap çalışıyor’ dedi.''

Aktaş’ın bu durumu sosyal medya hesabından paylaşması sonrası, suya dolap farkı alınması tartışılmaya başlandı. Bir kesim suyu dolapta soğutmanın da bir hizmet olduğunu ve bunun için enerji harcandığını belirtirken, bir diğer kesim ise uygulamayı eleştirdi.

''Bu durumun hiç yaşanmamış olması gerekirdi''

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu’na göre, esnaf ürününü istediği fiyattan satabilir ancak etikette fiyatın anlaşılabilir olması şart; "Tüketici Kanunun 54. maddesinde Her ürünün etiket fiyatının yazılması gerektiği vurgulanmıştır. Uygulamayan işletmelerden para cezası alınır. Tabii olayın bir de ahlaki boyutu var. Bu durumun hiç yaşanmamış olması gerekirdi. Zaten ürünlerin raf fiyatı belirli. Zaten fiyat farkı ile müşteriye satılıyor. Dolaptaki su ile dışardaki suya fiyat farklı konulması trajikomik bir durum. Sıcak havada insanlar dışardan suyu zaten soğuk olduğu için alıyor. Tüketici bilinçli olmalı ve yasal hakkını kullanarak Tüketici Hakem Heyeti’ne bildirmeli. Şikayetler internet yoluyla da yapılabiliyor."

''1 lira, 2 lira deyip geçmeyin!''

Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz de dolaptaki su ile dışardaki su arasında fiyat farkı olmaması gerektiğini söyledi ve şöyle devam etti, "Ancak turizm sektörü ile ön plana çıkan bölgelerde maalesef bu tarz durumlar olabiliyor. Esnaf ürününü istediği fiyata tabii ki satabilir. Fakat ürün üstündeki etiket fiyatının net olması gerekir. Sıcak havanın fırsat bilinip soğuk suya fark almak gayri ahlaki bir durum. Biz tüketiciler da haklarımızı bilmeliyiz. Firmayı en yakın Tüketici Hakem Heyetine bildirip ücret farkı geri alınabilir. 1 lira 2 lira deyip geçmesinler. Halk da bu tarz yerlere tepki gösterip ürünlerini almazsa, bu da caydırıcı bir ceza olacaktır."

''Hakkınızı arayın''

Dolaptan alınan suya fiyat farkı alınmasına yönelik görüş bildiren Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken ise, “Dolaptaki su için tabii ki fiyat farkı alınmamalı. Müşteri velinimettir. Ekonomik açıdan zor günler geçiren ülkemizde tüketiciler bu tarz esnaflar yüzünden de daha zor günler geçiriyor. Bu tarz haksızlıkla karşılaşıldığı zaman müşteri bilinçli olmalı. Haklarını bilmeli ve sonuna kadar savunmalı. Böyle bir durum tespit edilmesi durumunda esnaf ürün adedi kadar para cezası öder. Şikayetler de e-devlet üzerinden yapılabilir” açıklamasında bulundu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >