TBMM'de onay süreci başlatılacak: Finlandiya'nın NATO üyeliğine vize

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö Beştepe'de
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö Beştepe'de

Finlandiya'nın NATO üyeliği için TBMM'de onay sürecinin başlatılacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'In İsveç'in üyeliğine yönelik itirazı devam ediyor. Erdoğan, İsveç'in taahhütlerini yerine getirmediğini belirterek ''Teröristlere kucak açtılar. 120 civarında teröristin listesini verdik, 'Bize verin.' dedik vermediler, veremediler'' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Güvenlik kaygılarımızın giderilmesi hassasiyetine binaen Finlandiya'nın NATO'ya katılım protokolünün Meclisimizdeki onay sürecini başlatmaya karar verdik.'' dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

''Finlandiya'nın deprem sırasında uzattığı yardım eli ve gönderilen yardımlar için teşekkür ediyorum. Önümüzdeki dönemde atacağımız adımları ele aldık. Finlandiya'nın Türkiye'nin AB üyeliğine desteğini güçlü şekilde devam ettirmesini önemsiyorum. DEAŞ'ı sahada hezimete uğratan tek NATO üyesi biziz. Türkiye NATO'nun açık kapı politikasını güçlü savunucuları arasında yer alıyor. Finlandiya'nın üçlü muhtıradaki taahhütlerini yerine getirmek için samimi adımlar attıklarını gördük. Güvenlik kaygılarımızın giderilmesi hassasiyetine binaen Finlandiya'nın NATO'ya katılım protokolünün Meclisimizdeki onay sürecini başlatmaya karar verdik.

"İsveç teröristlere kucak açtı"

Bizim İsveç'e karşı farklı bir yaklaşımımız yok. Ancak İsveç teröristlere kucak açtı. Stochklıom caddesi sürekli olarak TÜrkiye'deki PKK YPG uzantılarının gösterileri oluyor. 120 civarında teröristin listesini verdik, 'Bize verin.' dedik. Teröristleri bize vermeyince bizim de İsveç'e olumlu yaklaşmamız mümkün değil. Sayın Başbakan iyi bir insan ama bu teröristleri bize vermediler veremediler. Vermeyince bizim de İsveç'e olumlu yaklaşmamız mümkün değil. Finlandiya'da bu tür şeyler yok. Bunun için de Finlandiya'ya olumlu yaklaşımımızı bugünkü imza ile gösterdik. Yazıyı parlamentomuzu gönderdim. Bundan sonrası komisyon oradan da Genel Kurul'a gidecek. Temennimiz seçim öncesi yetiştirmek. İki ülkeye hayırlı olsun''

"Finlandiya'nın NATO'ya üyeliği İsveç olmadan tamamlanamaz"

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ise ''Çok üzücü bir afet felaket yaşandı bunun neticesinde de insanlar ortak fayda iyilik için çalışmanın önemini gördüler. Bunun örneklerini uluslararası arenada çoğaltabiliriz. Teşekkürlerimi iletmek isterim bence siz her yerde herkesle görüşebilen konuşabilen çok az kişiden birisiniz. Belki de sadece siz bunu yapan tek kişiniz. NATO üyeliğimiz konusunda ifade ettiğiniz haberleri almak bizi çok memnun ediyor. Bugün atılan imza TBMM'nin onay sürecini başlattığına dair çok önemli bir gösterge. Bir komşumuz da var İsveç. Kendileri iyi insanlar iyi bir halk. Finlandiya'nın NATO'ya üyeliği İsveç olmadan tamamlanamaz. Çünkü ortak çıkarlarımız var. İki komşu ülkeyiz Baltın Denizi'nde kıyımız var'' diye konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >