Tek bir sayfasına rekor ücret ödendi: Örümcek Adam çizgi romanı satıldı

Örümcek Adam çizgi romanından bir sayfa
Örümcek Adam çizgi romanından bir sayfa

Salgının başlamasından bu yana popüler kültüre ait ikonların açık artırmaya çıkarılması, yükselen bir trend haline geldi. İşte bu durum Örümcek Adam çizgi romanında da yaşandı. Örümcek Adam’ın 1984’te çıkan orijinal çizgi romanının bir sayfası, ABD’nin Teksas eyaletinde yapılan bir açık artırmada rekor fiyata alıcı buldu.

Film serilerine ve animasyonlara uyarlanarak bir fenomene dönüşen Örümcek Adam karakterinin ilk kez ortaya çıktığı 1984 yapımı çizgi roman, ABD’de yapılan bir müzayedede rekor fiyata satıldı.

Örümcek Adam’ı ilk kez meşhur kostümüyle siyah beyaz gösteren, Mike Zeck tarafından ortaya çıkarılan çizgi romanın tek bir sayfası, açık artırmada 3.36 milyon dolara alıcı buldu.

"Türünün tek örneği"

ABD’nin Teksas eyaletinde yer alan Heritage Müzayede Evi Başkan Yardımcısı Joe Maddalena, “Koleksiyoncular nostaljilerini satın alıyorlar. Modern sanat parçalarını satın almaktansa bunu tercih ediyorlar, çünkü bu, onlara bir modern sanat eserinden daha fazla şey ifade ediyor” dedi.

Maddalena ayrıca, Örümcek Adam’ın orijinal çizgi roman sayfasını “türünün tek örneği” olarak tanımladı.

Kısa süre içinde bir başka benzer eseri daha açık artırmaya çıkaracaklarını söyleyen Maddalena, bunun Süpermen’in orijinal kopyası olacağını söyledi. 1984’ten kalma orijinal baskı, 3,18 milyon dolara satışa çıkarılacak.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >