'Tek tip' paket uygulamasından sonra sigara ile ilgili yeni bir gelişme daha

Bakan Koca: Tütün ürünlerinin kullanıldığı tavanı açılır kapanır alanların artık 'kapalı alan' olarak kabul edilecek.
Bakan Koca: Tütün ürünlerinin kullanıldığı tavanı açılır kapanır alanların artık 'kapalı alan' olarak kabul edilecek.

Sigaralarda 'tek tip' paket kullanımıyla ilgili kanunun bugünden itibaren uygulamaya başlamasından sonra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan sigara içilen alanlarla ilgili de yeni bir açıklama geldi. Koca, tütün ürünlerinin kullanıldığı tavanı açılır kapanır alanların artık 'kapalı alan' olarak kabul edileceğini, yönetmelikle bu tanımlarının yeniden belirleneceğini bildirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, uygulamaya geçirilen düz paket uygulamasına ilişkin, basın mensuplarına açıklamada bulundu. Bakan Koca, tütün ürünlerinin kullanıldığı tavanı açılır kapanır alanların artık "kapalı alan" olarak kabul edileceğini, yönetmelikle bu tanımlarının yeniden belirleneceğini bildirdi.

"Cazibe devre dışı bırakılacak"

Tütünle mücadeleyi kesintisiz devam ettirmek istediklerini vurgulayan Koca, "Vatandaşımızın temiz hava alma hakkını güvence altına almak gerektiğine inanıyoruz. Bu çerçevede bugün de gündeme giren tek paket uygulamasıyla markanın yüzde 5'i geçmediği ve cazibenin özellikle devre dışı kaldığı tek paket uygulamasına geçilmiş oldu" dedi.

Bakan Koca açıklamalarına şu ifadelerle devam etti:

"Manzaralı kısımlar sigara içenlere ayrılıyor"

"Kapalı ve açık alan tanımı vardı. Bu açık alan tanımının tavanı açılır, kapanır sistemlerin çok istismar edildiğini ve kapalı alan olarak kullanıldığını görüyoruz. Bununla ilgili önümüzdeki haftalar bir düzenlememiz olacak. Açık alanın daha net tanımlandığı 'açılır kapanır' tarzında olmadığı ve vatandaşın yüzde 70'inin sigarasız, dumansız ortamı aradığı bir ortamda genelde arka taraflara yönlendirildiğini önde daha manzaralı yerlerin sigara içen kesime ayrıldığını görüyoruz. Bunu daha net ayrıştıran açık alanı tanımlayan açılır-kapanır tavanların da kapalı alan olarak tanımlandığını gösteren bir yönetmelik düzenlemesi önümüzdeki haftalarda yapılacak."


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >