Teknofest 2019 için geri sayım başladı!

Teknofest 2019
Teknofest 2019

Albayrak Medya'nın da sponsor olduğu Teknofest 2019, bu yıl 17 ila 22 Eylül tarihleri arasında gerçekleşiyor. Bugün düzenlenen basın etkinliğinde konuya ilişkin birçok farklı detay ortaya çıktı. Ayrıntılar haberimizde:

Teknofest 2019 için geri sayım başladı. Bu sene 17-22 Eylül tarihleri arasında Atatürk Havalimanı'nda düzenlenecek festival birçok paydaşın yanı sıra Albayrak Medya sponsorluğunda gerçekleşiyor. Ayrıca biz de GZT.com olarak geçen sene olduğu gibi bu yıl da Teknofest ile ilgili gelişmeleri yakından takip ederek sizlere aktaracağız.

Festivalde 19 farklı kategoride birbirinden heyecanlı teknoloji yarışmaları gerçekleşecek. Kazanan takımları, toplamda 2 milyon TL'nin üzerinde bir ödül bekliyor. T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Teknofest Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, "Amacımız ülkemizi yüksek teknoloji, havacılık ve uzay alanlarında zirveye taşıyacak gençlerimizin çalışmalarıyla toplumsal bir dönüşüm sağlamak" dedi.

Dünyanın en büyük ikinci havacılık festivali olan ve bu yıl ikincisi düzenlenecek 'Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festifali'nde heyecan başladı. İstanbul Havalimanı'nda geçen yıl ilki yapılan ve 550 binden fazla ziyaretçiye ulaşarak rekor kıran Teknofest, bu sene 17-22 Eylül tarihleri arasında Atatürk Havalimanı'nda düzenlenecek. T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Teknofest Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, "Ülkemizin ve dünyanın dört bir yanından gelecek ziyaretçilerimizin daha rahat ulaşacağı, İstanbul'da teknolojinin solunacağı bir hava yaratmayı hedefliyoruz. Amacımız ülkemizi yüksek teknoloji, havacılık ve uzay alanlarında zirveye taşıyacak gençlerimizin çalışmalarıyla toplumsal bir dönüşüm sağlamak" dedi.

"Milli Teknoloji Hamlesi" sloganı ile yola çıkan Teknofest tanıtım toplantısı, Atatürk Havalimanı'nda bulunan özel hangarlar bölgesinde yapıldı. Toplantıya Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı ve Teknofest İcra Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kacır, Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Teknofest Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ile proje paydaşları ve davetliler katıldı.

Selçuk Bayraktar, bugün düzenlenen organizasyonda önemli açıklamalar yaptı.
Selçuk Bayraktar, bugün düzenlenen organizasyonda önemli açıklamalar yaptı.

İstanbul'da teknolojinin solunacağı bir hava yaratmayı hedefliyoruz

Toplantıda konuşan Teknofest Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, bir rüya olan Teknofest'in havacılık ve teknoloji sevdalısı gençlerin heyecanı, ekibin vizyonu, paydaşların katkılarıyla gerçeğe dönüştüğünü söyledi. Milli teknoloji hamlesi olan Teknofest'in yüzbinlerce genç ile buluştuğunu belirten Bayraktar, "Ülkemizin ve dünyanın dört bir yanından gelecek ziyaretçilerimizin daha rahat ulaşacağı, İstanbul'da teknolojinin solunacağı bir hava yaratmayı hedefliyoruz. Amacımız ülkemizi yüksek teknoloji, havacılık ve uzay alanlarında zirveye taşıyacak gençlerimizin çalışmalarıyla toplumsal bir dönüşüm sağlamak" diye konuştu.

Genç Lagârileri, Hezarfenleri gecikmeden yarışma başvurularını yapmaya çağırıyorum

Selçuk Bayraktar, Türkiye'nin en kapsamlı ve geleceğe yön verecek teknoloji yarışmalarını düzenleyeceklerini kaydederek, şunları söyledi:

  • "Gençlerin bu yarışmalara katılmalarının somut projeler üretmelerinin çok önemli olduğuna inanıyorum. Bundan 5-10 yıl sonra bu yarışmalara katılan gençlerimizin Türkiye'nin en önemli teknoloji girişimlerini kurduklarını, en kritik projeleri hayata geçiren ekiplerde yer aldıklarını inşallah hep birlikte göreceğiz. Buradan genç Lagârileri, Hezarfenleri gecikmeden yarışma başvurularını yapmaya çağırıyorum. Gençlerimizden yarışmalara katılmalarını, medyamızdan dünyaya açılabilmemiz için desteğini, aziz milletimizden de yine en değerlisi olan gönlünü ortaya koymasını istiyoruz. İnanıyorum ki ülkemizin tam bağımsız ve müreffeh yarınlarına varmak ve milli teknoloji hamlesinin devam etmesi için desteklerini esirgemeyeceklerdir. Teknofest ekibi adına tüm milletimizi, geleceğin aydınlık Türkiyesi'ni kurmanın hayalini taşıyan gençlerimizin heyecanına ortak olmaları için davet ediyorum.

Bakan yardımcısı Kaçır: Teknofest 360 milyondan fazla kişiye erişti

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır da Teknofest yarışmalarının binlerce gencin yetişmesine imkan sağladığını, gençlerin yarışmalarla takım çalışması içinde işbirliği kültürü ve yenilikçi çözümlerle zorlukların üstesinden gelme deneyimini kazandıklarını dile getirdi. Geçen yıl gerçekleşen ve bu yıl yapılacak festivale ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kacır, "Teknofest binlerce dakika görsel habere dönüştü. Hava araçları 365 kez sorti yaptı, 200 saatten fazla uçuş gerçekleştirdiler. TEKNOFEST'e ait her şey dünyada 360 milyondan fazla kişiye erişti. Bütün bunlar bize büyük heyecan verdi. Bu yıl bu rakamları katlayarak artıracağımıza inanıyorum" diye konuştu.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir: Bu gayretler ülkemizi layık olduğu yere götürecek

Toplantıda konuşan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ise Teknofest'in gençleri bir heyecana sürüklediğini söyledi. Teknofest'in özgünlüğüne işaret eden Demir, "Bu modelin Türkiye'nin tamamına, bütün illerine benzer şekilde yayılması için başta Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ve Savunma Sanayii Başkanlığımız olmak üzere devlet kuruluşlarımızın da bütün destekleri vermesi gerektiğine inanıyorum" şeklinde konuştu. Teknofest'in, gençlerin ve Türk milletinin havacılığa ve teknolojiye yönelik heyecanını ortaya koyduğunu ifade eden Demir, Gençlerin ve Türk milletinin havacılık, uzay ve teknolojide bugüne kadar yaptıklarının daha iyisini hayata geçirebileceğini dile getirerek, "Teknofest 2019'da ve gelecek dönemde bu görülebilecek" dedi. Demir, Teknofest'ten ekilen tohumların filizlerinin ileride yeşereceğini göreceklerini belirterek, "Bu ekilen tohumlar, bu faaliyetlerle oluşturulan fidanlar yetişmeli, büyümeli. Devletin burada en önemli görevi yol açmak. Yol açtıktan sonra 'enerji', 'istek', 'gayret' orada. Bu gayretler ülkemizi layık olduğu yere götürecektir" diye konuştu.

gzt

Konuşmacılardan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da ilk kez düzenlenmesine rağmen festivalin kısa sürede bu alanda yapılan ikinci en büyük organizasyon olduğunu belirterek, "İlk yapılan bu festival, dünyada ikinci olmuşsa kısa zamanda birinciliğe yükselecektir diye düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Teknofest'in bu yıl hedeflenen ziyaretçi sayısı ise 1 milyonun üzerinde. Teknofest İstanbul teknoloji yarışmaları destekçilerinden Aselsan, Baykar, İGA, İsbak, Roketsan, TAI, Türk Hava Yolları (THY), TÜBİTAK, TÜRKSAT ile birlikte festivale AFAD, BMC, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, DHMİ, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Genel Kurmay Başkanlığı, Havelsan, İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı, Sivil Havacılık, STM, TEİ, TR Motor Turkcell, Türk Havacılık Uzay Sanayi, Türk Hava Kurumu ve Ulaştırma Bakanlığı destek veriyor.

Teknoloji yarışmalarında kazanan takımları, toplamda 2 milyon TL'nin üzerinde bir ödül bekliyor. Teknoloji yarışmalarına başvurular www.teknofestistanbul.org adresi üzerinden 28 Şubat 2019 tarihine kadar devam edecek. Yarışmacı takımlara malzeme desteği ve teknik danışmanlık da sunulacak.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >