TEKNOFEST'te görücüye çıktı: Yangın söndüren İHA

TEKNOFEST'te insanlık yararına teknolojiler yarışıyor
TEKNOFEST'te insanlık yararına teknolojiler yarışıyor

Gaziantep'in ev sahipliğinde gerçekleştirilen dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2020 kapsamında düzenlenen İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması'nda, topluma fayda sağlayacak projelerin ortaya çıkarılması amaçlanıyor.

TEKNOFEST'te, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) yürütücülüğünde, bireylerin sosyal sorumluluk bilincini teknolojik bilgi ve birikimleriyle entegre edip topluma fayda sağlayacak projeler ortaya çıkarmalarını amaçlayan Sağlık ve İlk Yardım, Afet Yönetimi ile Sosyal İnovasyon kategorilerinde İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması gerçekleştiriliyor.

Yangına müdahale eden İHA

Bursa Teknik Üniversitesi ile Bursa Büyükşehir Belediyesini destekleriyle Milli Türk Talebe Birliği Bursa Şubesi üyelerince kurulan MTBB AIR Takımı adına konuşan Bilal Demir, yaptıkları İHA ile yarışmalara katıldıklarını söyledi.

İnsanlık yararına teknolojiler geliştiriliyor
İnsanlık yararına teknolojiler geliştiriliyor

Finale kalarak projelerini TEKNOFEST'teki jüri üyelerinin değerlendirmesi için sergilediklerini ifade eden Demir, "İHA'mızın en önemli özelliği doğal afetlere, özellikle yangın alanına ilk müdahale ediyor. İHA'mız herhangi bir piste ihtiyaç duymadan, olduğu yerden itfaiye erlerinin alacağı eğitimler ve bilgiler sayesinde kaldırılacak, afete ilk müdahaleyi gerçekleştirebilecektir" dedi.

Omurilik hastaları için özel araç

Antalya Göynük Fen Lisesi'nden festivale katılan Bare Takımı adına konuşan 11. sınıf öğrencisi İlker Batuhan Bural ise Omurilik Hastalarının Engelini Kaldıran Araç (OHEKA) ile yarışmaya katıldığını aktardı.

Hazırladıkları aracı engellilerin kafa ve yüz hareketleriyle kullanabileceğini belirten Bural, şöyle konuştu:

"İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması'nda bulunmak gerçekten çok güzel bir duygu. Etkinliğe üçüncü kez katılıyoruz. Gerçekten burada olmak, deneyim kazanmak ve belki de ödül kazanacağız bilmiyoruz çok güzel bir hissiyat. Burada kendimizi geliştirebiliyoruz. Arkadaşlarımızın projelerine bakarak, kendimize yenilikler katabiliyoruz. O yüzden burada bulunmak çok güzel bir duygu."

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >