Teknoloji şirketleri, çalışanlarının Çin'e seyahat etmesini yasaklıyor

Coronavirus
Coronavirus

Facebook, Razer ve LG, çalışanların coronavirüs salgını sebebiyle Çin'e seyahat etmesini yasaklıyor.

Ve Çin'deki diğer birçok firmanın yaptığı gibi bu üç teknoloji şirketi de evden çalışmasına izin veriyor.

Sosyal ağ Facebook ve oyun donanımı üreticisi Razer, devam eden corovavirüs salgını sebebiyle Çin'e seyahat etmeyi yasaklayan ilk ABD teknoloji şirketleri oldu. Ama yelpaze her geçen gün daha da genişliyor. Zira Güney Koreli LG de çalışanlarına benzer bir uyarıda bulundu.

Bloomberg'in haberine göre Facebook, zorunlu olmayan tüm çalışanların ülkeye seyahatlerini durduruyor ve yakın zamanda Çin'den dönen personellerine evden çalışmaları gerektiğini söylüyor.

Facebook aslında Çin'de yasaklı. Ama sosyal ağ olmasa da Çin'deki ofiste Oculus sanal gerçeklik başlıkları ya da Portal gibi cihazlar geliştirilmeye devam ediliyor.

Seyahatler yasaklandı.

Popüler oyun dizüstü bilgisayarları ve aksesuarları üreten Kaliforniya merkezli Razer da benzer önlemler aldığını The Verge'e doğruluyor. Razer sözcüsü, Pazartesi yaptığı açıklamada şunları söylüyor:

    Şirketimiz seyahatleri kısıtlıyor ve personellere evden çalışmaları gerektiğini söylüyor.

Coronavirüs tehlikesi artmaya devam ediyor. Şirketler ve devletler de önlemlerini artırıyor.

Facebook ve sayısız diğer teknoloji şirketi gibi Razer da Çin'de önemli bir varlık gösteriyor. Buradaki ofiste Çinli tedarikçilerle işbirliğiyle klavye, fare ve diğer oyuncu donanımları geliştiriliyor. Reuters'a göre LG, Çin'e seyahat konusunda tam bir yasak uyguluyor ve Çin'deki çalışanlarına mümkün olan en kısa sürede evlerine dönmelerini tavsiye ediyor. Amazon, Kingston, Apple, Google ve Microsoft cephesinden şu anda konuyla alakalı açıklama yok.

Coronavirüs nedir?