Tel Rıfat nerede? Tel Rıfat'ın Türkiye'ye yakınlığı ve önemi nedir?

Zeytin Dalı Harekatı
Zeytin Dalı Harekatı

TSK, terör örgütü YPG/PKK'nın 3 yıldır işgali altındaki Tel Rıfat ilçesinin terör örgütlerinden temizlenmesi ve bu bölgede istikrar ve güvenliğin sağlanması amacıyla operasyonlarına devam ediyor. 'Tel Rıfat nerede?' sorusu ise vatandaşlar tarafından en çok merak edilen konuların başında geliyor. İşte detaylar...

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Suriye'nin kuzeyindeki Tel Rıfat ilçesini işgal eden YPG/PKK hedeflerini obüslerle vurdu.

5 obüs atışı yapıldı

Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde konuşlu TSK unsurları, Afrin'in güneydoğusundaki Tel Rıfat ilçesindeki örgüt hedeflerine yönelik 5 obüs atışı yaptı.

Kilis'ten Tel Rıfat'a askeri sevkiyat yapılmıştı.
Kilis'ten Tel Rıfat'a askeri sevkiyat yapılmıştı.
  • Afrin'de sabah saatlerinde bomba yüklü araç patlatılmış ancak ölen ya da yaralanan olmamıştı.
  • Terör örgütü YPG/PKK, pazar günü Afrin kent merkezinde sivilleri hedef alan iki sadırı düzenlemişti. Saldırılar sonucu 2 sivil hayatını kaybetmiş, 8 kişi yaralanmıştı.

Tel Rıfat nerede? Tel Rıfat'ın Türkiye'ye yakınlığı ve önemi nedir?

Arap toprağı Tel Rıfat, 3 yıldır YPG/PKK'nın işgalinde yer alıyor. Örgüt, Tel Rıfat'tan başlayıp Münbiç'e uzanan hattı "Şehba kantonu" olarak adlandırıyor.

Tel Rıfat, 3 yıldır YPG/PKK'nın işgali altında bulunuyor.
Tel Rıfat, 3 yıldır YPG/PKK'nın işgali altında bulunuyor.

YPG/PKK'lı teröristler, 2016'nın başında Afrin'den güneydoğuya doğru yayılarak Tel Rıfat'ı işgal etmişti. YPG/PKK, bu yolla Fırat Nehri'nin doğusunda işgal ettiği topraklar ile batısında bulunan Afrin'i karadan birleştirmek için arada kalan bölgeleri ele geçirmeyi amaçlamıştı.

YPG/PKK, böylece Suriye-Türkiye sınırı boyunca kesintisiz hakimiyet kuşağı oluşturacaktı. Ancak Tel Rıfat ve Münbiç arasındaki Bab ilçesi, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde bulunuyor. Bu nedenle örgüt Tel Rıfat-Münbiç bağlantısını sağlayamıyor.

Tel Rıfat ve çevresinde yaşayan 250 bin sivil, YPG/PKK işgalinin ardından göç etmek zorunda kaldıkları Fırat Kalkanı bölgesine komşu, muhaliflerin kontrolündeki Azez'de barınıyor.

Tel Rıfat
Tel Rıfat

Tel Rıfat nerede?

Tel Rıfat, Halep ilinin kuzeyinde, Halep'ten 40 kilometre uzaklıkta, kuzeybatı Suriye'de bulunan bir şehirdir. Tel Rıfat'ın hemen kuzeyinde Kilis bulunuyor. Hemen batısında da Afrin yer alıyor.

Civar yerleşim birimleri arasında, kuzeyinde Azez, doğusunda, Mare, güneyinde Kefr Naya, güneybatısında Deyr Cemâl ile Akıbe, batısında da İbbin Semaan şehirleri vardır.

  • 2004 sayımındaki nüfusu 20 bin 514 kişi olan ve Afrin’in doğusundaki kritik ilçe Tel Rıfat aynı zamanda Fırat Kalkanı Harekâtı ile alınan Mare’ye oldukça yakın bir konuma sahiptir.
KAYNAK / TEL RIFAT NEREDE? TEL RIFAT'IN TÜRKİYE'YE YAKINLIĞI VE ÖNEMİ NEDİR?