Temiz olmak için her gün yıkanmak yeterli mi? Bilim insanları açıkladı

Bilim insanlarına göre sık duş almak faydalı değil aksine zararlı sonuçlar meydana getirebiliyor.
Bilim insanlarına göre sık duş almak faydalı değil aksine zararlı sonuçlar meydana getirebiliyor.

Birçok kişi her gün duş almanın temizlik açısından çok önemli olduğunu düşünüyor. Ancak, bilim insanlarının bu konuyla ilgili yaptığı araştırmalar farklı sonuçları ortaya çıkardı.

İki dermatolog insanların gereğinden fazla duş aldığını ve bunun iyi huylu bakterileri öldürerek cildi hassaslaştığını belirtti.

Gereğinden fazla duş almak vücuttaki iyi huylu bakterileri öldürür.

Gereğinden fazla duş alıyoruz

İki dermatolog, yaptıkları araştırma sonucunda insanların gereğinden fazla çok duş aldıklarını ortaya çıkardı. New York’taki Mount Sinai Hastanesi’nde yardımcı profesör olarak çalışan Dr. Joshua Zeichner sıklıkla aldığımız duş ve beden kokusu olarak bildiğimiz şey geçmişten beri sosyal etkenler tarafından belirlenmiş bir illüzyon olduğunu söyledi.

  • Diğer bir dermatolog Dr. Ranella Hircsh, "İnsanlar gereğinden daha fazla duş almaları gerektiğini düşünüyor ve bunun toplumsal olarak fark etmemiz çok önemli. Bu düşüncenin sosyal normlardan kaynaklandığını anlamamız gerekiyor'' dedi.
Gereğinden fazla duş almamız toplumsal bir etki olabilir
Gereğinden fazla duş almamız toplumsal bir etki olabilir

Bebekleri her gün yıkamamak gerekiyor

Her iki dermatolog, özellikle sıcak suyla sık sık duş almanın cildimizde kuruma ve rahatsızlıkların oluşmasına sebep olabileceğini söylüyor. Bununla birlikte cildimizde bulunan iyi huylu bakteriler ölebilir ve bu durum hastalıklara karşı cildimizin daha hassas ve savunmasız hale gelmesine sebep olabilir.

Bebeklerin çok sık duş alması olumsuz etkilere neden olabiliyor.
Bebeklerin çok sık duş alması olumsuz etkilere neden olabiliyor.

İki doktor, ''Bebeklerinizi her gün yıkamayın çünkü bu onlara yarardan çok zarar verecektir. Eğer bebekler küçük yaştan itibaren bakterilere maruz kalmazlarsa, ciltleri yaşları ilerledikçe daha hassas hale gelecektir'' dedi.

Çok yıkanmadan temiz kalınabilir

Eğer günlük duş almadığınızda kendinizi çok rahatsız hissediyorsanız, vücudunuzun bazıbölgelerini sabunlu bezlerle veya temizleyici havlular ile temizleyebilirsiniz. Bu sayede kötü kokuya neden olabilecek bakterileden kurturulsunuz.

Aynı zamanda her gün temiz iç çamaşırı giymelisiniz; bu konu ile ilgili yürütülen bir araştırma, duş alırken vücudumuzdan çıkan pislikten çok daha fazlasını iç çamaşırlarımıza ve elbiselerimize bulaştırdığımızı söylüyor.

Yani her sabah duşa girerek 15 dakika boyunca ıslak kafayla 'banyodan nasıl çıkacağım?' diye beklemek zorunda değilsiniz. Eğer daha sağlıklı bir yaşam sürmek ve cildinizin nefes almasına izinvermek istiyorsanız, en fazla iki günde bir duş almalısınız.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >