Tesla'nın kasası doldu: Tüm zamanların rekorunu kırıldı

Arşiv
Arşiv

Elektrikli araç üreticisi Tesla, üçüncü çeyrekte rekor kâr ve gelir elde etti. Tesla'nın kârı, bu yılın üçüncü çeyreğinde 1.6 milyar dolara, geliri ise 13.8 milyar dolara ulaşarak rekor kırdı.

ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın 2021 bilançosuna göre, şirketin net kârı, yılın üçüncü çeyreğinde geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 389 artarak 1,6 milyar dolara çıktı. Tesla'nın net kârı, geçen yılın üçüncü çeyreğinde 331 milyon dolar olarak açıklanmıştı. Böylece şirketin kârı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Geliri yüzde 57 arttı

Şirketin bu yılın üçüncü çeyreğinde elde ettiği gelir de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 57 artışla 13,8 milyar dolara yükselerek rekor kaydetti. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 8,8 milyar dolar gelir elde etmişti.

Elektrikli otomobil üreticisinin geçen yılın ikinci çeyreğinde 0,76 dolar olan hisse başına kârı da bu yılın üçüncü çeyreğinde 1,86 dolar oldu.

Temmuz-Eylül döneminde 241 bini aşkın araç teslim etti

Tesla, Temmuz-Eylül döneminde dünya genelinde 241 bin 300 aracın teslimatını gerçekleştirdi.

Şirketten yapılan açıklamada, yarı iletken sıkıntısı ve liman yoğunlukları gibi çeşitli zorlukların, fabrikaların tam hızda çalışmasını etkilediği aktarıldı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >