Tespit edilen ilk vaka: Bir kedi koronavirüs nedeniyle öldü

COVID-19 nedeniyle dünyada görülen ilk evcil hayvan kaybı
COVID-19 nedeniyle dünyada görülen ilk evcil hayvan kaybı

İngiltere'de solunum güçlüğü şikayetiyle veterinere götürülen bir kedinin hayatını kaybettikten sonra akciğerlerinden alınan örneklerde hasar tespit edildiği ve COVID-19 enfeksiyonunun kanıtı olduğu bildirildi.

Dünyada COVID-19 sebebiyle tespit edilen ilk evcil hayvan can kaybı yaşandı. İngiltere’de hayatını kaybeden 4 aylık Ragdoll cinsi bir kedinin, akciğer hücrelerinden alınan örnekte COVID-19 kalıntılarına rastlandığı bildirildi. Araştırmayı gerçekleştiren Profesör Margaret Hosie, Birleşik Krallık’ta koronavirüs can kayıplarının tek haneli rakamlara ve vaka sayısının her geçen gün azalmasının altını çizerek, “İnsanlardaki vaka ve can kayıpları azalırken virüsün hayvanlara geçme ihtimali potansiyel bir tehlikenin altını çiziyor” ifadelerini kullandı.


Kedilerde en büyük belirti burun akması

Virüsü sahibinden kaparak zatürre olduğu belirtilen kedinin COVID-19 sebebiyle hayatını kaybeden ve tespit edilen ilk vaka olduğunun altı çizilirken kedilerde en büyük COVID-19 belirtisinin burun akması olduğunu belirtildi.

"Hayvanlara geçmesi potansiyel bir tehlike"

Araştırmayı gerçekleştiren Glasgow Üniversitesi Virüs Araştırma Merkezi'nden Profesör Margaret Hosie, Birleşik Krallık’ta Covid can kayıplarının tek haneli rakamlara ve vaka sayısının her geçen gün azalmasının altını çizerek, “İnsanlardaki vaka ve can kayıpları azalırken virüsün hayvanlara geçme ihtimali potansiyel bir tehlikenin altını çiziyor” ifadelerini kullandı.