Texas eyaletinden, ABD'den ayrılmak için referandum teklifi: Texit

ABD'nin Texas eyaleti
ABD'nin Texas eyaleti

Texas eyaletinin ABD'den ayrılma teklifi yeniden gündeme geldi. Texas'ın Cumhuriyetçi vekili Bryan Slaton, eyaletin ABD'den bağımsızlık 'olasılığını araştırmak' için bir referandum düzenleyebilecek yasa tasarısı teklifi sundu. Teklif onaylanırsa, Texas'ın ABD'den ayrılma seçeneğinin araştırılıp araştırılmayacağı konusunda bir oylama yapılacağı bildirildi.

Texas'ın ABD'den ayrılmasıyla ilgili Texas'ın Cumhuriyetçi vekili Bryan Slaton'ın, Twitter'da paylaştığı yasa tasarısının adı resmi olarak 'Texas Independence Referandum Act' ya da kısaca 'Texit'.

Kabul edilirse, Texas'ın 'bağımsız bir ulus olarak statüsünü yeniden ileri sürmesi gerekip gerekmediğine' ilişkin referandum 7 Kasım 2023'te yapılacak.

Slaton , Teksas anayasasına göre 'tüm siyasi gücün halkın elinde olduğunu' yazdı.

"Federal hükümet tarafından haklarımız ve özgürlüklerimiz onlarca yıldır sürekli olarak suistimal edildikten sonra, Texas halkının seslerini duyurmasına izin vermenin zamanı geldi" dedi.

Eyaletin ayrılma teklifi ilk değil

2021'debenzer bir yasa tasarısını, Cumhuriyetçiler Kyle Biedermann ve Jeff Cason sundu.

Biedermann o dönem yaptığı açıklamada "Federal hükümet (ABD merkezi hükümeti) kontrolden çıktı ve Teksaslıların değerlerini temsil etmiyor. Bu nedenle, Teksas Eyaleti'nin bağımsız statüsünü yeniden savunması için referanduma izin verecek bu kararı yasalaştırmayı taahhüt ediyorum" dedi.

Slaton, bu ilk teklifin kabul edilmediğini hatırlattı.

  • Texas, belirli grupların bağımsızlık için yarıştığı tek ABD eyaleti değil.
  • Alaska, California, Hawaii, New Hampshire ve Vermont'un da ABD'den ayrılma hareketleri var.

Kaynak: TRT Haber

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >