Theresa May Brexit için Brüksel kapısında: AB geri adım atmıyor

Londra'da Brexit yanlısı ve karşıtı gösteriler düzenlenmişti.
Londra'da Brexit yanlısı ve karşıtı gösteriler düzenlenmişti.

İngiltere'de son 3 yılın en tartışmalı konusu olan AB'den çıkış henüz çözüme kavuşmuş değil. Ekonomik açıdan büyük bir çıkmazla karşı karşıya olan İngiltere Başbakanı Theresa May, Avrupa Birliği ile görüşmek için tekrar Brüksel'e gitti. 29 Mart'ta kesin olarak AB'den ayrılacak olan İngiltere çıkış yolu arıyor.

İngiltere Başbakanı Theresa May, Brexit'e çözüm aramak için bugün Brüksel’e gidiyor.

37 gün sonra ayrılıyor

Başbakan May, AB ile yaptığı Brexit anlaşmasına İngiliz Parlamentosunu ikna edememesi veya Avrupa Birliği’ni İngilizlerin isteklerini kabul etmeye ikna edememesi durumunda İngiltere, 37 gün sonra dünyanın en büyük ticari bloğu olan Avrupa Birliğinden resmen ayrılacak.

İngiltere ile AB arasında, Avrupa Birliği üyesi İrlanda ile İngiltere’nin vilayeti olan Kuzey İrlanda arasında ilave kontrolleri önlemek için öngörülen bir sigorta olarak 'backstop' olarak tanımlanan gümrük sınırının oluşturulması anlaşmazlık konusu oluyor.

İngiltere'deki Brexit eylemlerinde Theresa May hedefteki isim oldu.
İngiltere'deki Brexit eylemlerinde Theresa May hedefteki isim oldu.

İrlanda 'sorunu' çözülemiyor

Theresa May, Kasım ayında AB üyesi İrlanda ile Kuzey İrlanda arasında bir gümrük sınırının yer alması için AB liderli ile anlaşma sağlamış ancak bu anlaşma, İngiltere’yi süresiz olarak AB kurallarına bağlı kalacağı iddiasıyla İngiliz Parlamentosunda büyük bir çoğunlukla reddedilmişti.

  • May, Parlamentoya, anlaşmayı yeniden gözden geçirme ve anlaşma protokolüne bir zaman kısıtlaması koymaya çalışacağı sözü vermişti.

AB'den ayrılmak istemeyen İngilizler eylem yapmıştı.
AB'den ayrılmak istemeyen İngilizler eylem yapmıştı.

AB geri adım atmıyor

Avrupa Komisyonu Başkan Sözcüsü Başkan Claude Juncker’in “Theresa May’in cesaret ve kararlılığına saygı duyuyorum. Yarın dostça bir görüşme yapacağız. Bundan bir sonuç çıkacağını beklemiyorum” dediğini aktardı.

  • İngiltere’nin Brexit müzakerecisi Stephen Barclay’in pazartesi günü Brüksel’de bulunduğu ve AB Brexit Müzakerecisi Michel Barnier ile görüştüğünde masaya yeni bir teklif getirmemesi sebebiyle Avrupa Birliği kaynaklarının, İngiltere’nin Brexit duruşu konusunda hayal kırıklığı yaşadığı ifade edildi.

İngilizlerin gerçekleştirdiği eylem renkli görüntülere sahne oldu.
İngilizlerin gerçekleştirdiği eylem renkli görüntülere sahne oldu.

Salı günü İngiltere’nin Brexit anlaşmasına yönelik istekleri konusunda açıklama yapan Juncker’in sözcüsü Margaritis Schinas, "27 üyeli AB, ayrılık anlaşmasını yeniden müzakereye açmayacak. Backstop ve tek taraflı ayrılma için bir zaman sınırlaması koyamayız. 29 Mart’ta AB’den anlaşmalı bir şekilde çekilmesi için İngiliz hükümetini dinliyor ve birlikte çalışıyoruz" demişti.

İngiltere Başbakanı Theresa May ve eşi Philip May yan yana görünüyor.
İngiltere Başbakanı Theresa May ve eşi Philip May yan yana görünüyor.

Theresa May’in sözcüsü yine de Başbakanın AB’yi ayrılık anlaşmasına ikna etme niyetinin bulunduğunu söyledi. May’in sözcüsü, "Devam eden angajman süreci var. Yarın Başkan May ile Juncker arasında yapılacak görüşme de bu sürecin bir parçası" demişti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >