THY açıkladı: Aşı yaptıranlardan PCR testi isteniyor mu?

Arşiv
Arşiv

Koronavirüs aşısı yaptıranlardan PCR testi istenip istenmediği ile ilgili Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi sosyal medyadan detaylı tablo paylaşarak duyurdu.

Türkiye'de aşılama oranları her geçen hızla artıyor. Aşı olmak uçakla seyahatlerde de kolaylık sağlayacak.

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi'nin Twitter paylaşımında bu ifadelere yer verdi;

"Aşı olanlar soruyor: Aşı yaptıranlardan PCR testi isteniyor mu?

Cevap: Uçuşa en az 14 gün kala aşınızı tamamladığınıza dair belgeniz var ise (birkaç ülkeden gelişler hariç) PCR testi yaptırmanıza gerek yoktur"

  • Türkiye'de aşılamada son durum
  • Son 24 saat içinde 1 milyon 240 bin 311 doz aşı yapıldı.15 Haziran itibarıyla koronavirüs aşısının ilk dozunu yaptıranların sayısı 21 milyon 741 bin 863 oldu, ikinci dozu da yaptıranların sayısı ise 14 milyona yaklaştı.

Ne olmuştu?

Türk Hava Yolları, normalleşme tedbirleri sürecinde bazı bölgelere yeniden başlatılan uçuşlarını ve hangi ülkelere seyahatte test sonucu istendiğini duyurmuştu.

Bazı ülkelerden seyahat edecek kişilerden, Türkiye’ye varış saatinden en fazla 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu isteneceği açıklanmıştı.

Test sonucu istenilecek ülkeler, Afganistan, Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal, Pakistan, Sri Lanka, Birleşik Krallık, İran, Mısır ve Singapur olarak sıralanmıştı.

THY'nin 1 Haziran'dan itibaren geçerli aldığı kararlar şu şekilde:

- Afganistan, Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal, Pakistan, Sri Lanka’dan gelen kişiler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılan kişilerden Türkiye’ye varış saatinden en fazla 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı talep edilecek ve bu kişiler valiliklerce belirlenecek yerlerde 14 gün süreyle karantinaya alınacaktır. Brezilya ve Güney Afrika’ya olan uçuş yasakları bu çerçevede sona ermiştir.

- Birleşik Krallık, İran, Mısır ve Singapur’dan gelen kişilerden girişten en fazla 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı talep edilecektir.

- İlk iki maddede yer almayan ülkelerden Türkiye’ye girişlerde, girişten en az 14 gün önce aşı yaptırıldığına ve/veya COVID-19 hastalığının son 6 ay içinde geçirildiğine dair ilgili ülke resmi otoritelerince düzenlenen belgeyi ibraz edenlerden ayrıca negatif sonuçlu PCR testi raporu ibrazı talep edilmeyecek ve bu kişiler için karantina tedbiri uygulanmayacaktır. Bu ülkelerden Türkiye’ye girişlerde aşı sertifikasının veya hastalığın geçirildiğine dair belgelerin ibraz edilememesi durumunda girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu veya girişten azami 48 saat öncesinde yapılmış negatif hızlı antijen test sonucunun ibrazı yeterli görülecektir.

- İkinci maddede belirtilen ülkelerden gelenler hariç olmak üzere Türkiye’ye girişlerde yolcular varış noktalarında örnekleme (sampling) temelinde PCR testine tabi tutulabilecektir. Bu kapsamda gelen yolcuların test örnekleri alındıktan sonra nihai varış yerlerine gitmelerine izin verilecek, test sonuçlarının pozitif çıkması durumunda Sağlık Bakanlığı COVİD­19 rehberi doğrultusunda tedavileri yapılacaktır.

Ayrıca Türkiye içerisinde yapılacak uçuşlarda HES kodu uygulamasının devam ettiği ifade edildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >