THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı’dan istihdam açıklaması: 8 bin kişi alınacak

​Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı
​Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, THY'nin dünyada uluslararası yolcu taşıma alanında 5'inci hava yolu şirketi olduğunu hatırlatarak,"Bu yıl 8 bini aşan istihdam planlıyoruz. 60 bin kişilik ailemiz 68 bin kişiye çıkacak" dedi. Aycı'nın açıklamasından önemli başlıkları derledik.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, CNN TÜRK'te yayınlanan Hakan Çelik ile Hafta Sonu programında THY ve havacılığa ilişkin açıklamalarda bulundu. Aycı, 60 bin kişilik THY ailesine bu yıl 8 bin kişinin daha katılacağı müjdesini verdi.

THY'nin satış iddiaları

THY'nin satış iddialarına ilişkin açıklama yapan Aycı, şunları kaydetti:

  • “THY'nin yüzde 51'i BİST'te halka açık. Yüzde 49 blok hissesi Türkiye Varlık Fonu'na ait. Her seçim döneminde THY alınıp satılıyor. Sosyal medyada yayılıyor. Ne böyle bir görüşme var, ne böyle bir konu var. Türkiye Türk Hava Yolları'ndan memnun. Havacılığın çıtasını yükselten bir gurur markası. Satışa ilişkin görüşme dahi yok, son derece yalan bir haber. Bu konuyu çok manidar buluyorum.”

“İstanbul Havalimanı'ndan uçuşlar 6 Nisan saat 14'te başlayacak”

İstanbul Havalimanı’na taşınma sürecine dair bilgi veren Aycı, 6 Nisan saat 14'te uçuşların İstanbul Havalimanı'ndan başlayacağını hatırlatarak şunları söyledi:

“Bize en yakın taşınma bizim yarımız kadar. Bizim yarımız kadar olan da bir iki tane. Havacılık tarihinin en büyük taşınmalarından biri olacak. Biz bu taşınmayı belgesel yapacağız. Uzman bir ekiple de çalışıyoruz. Bu hikayeyi de paylaşacağız. Atatürk Havalimanı'nda bulunan uçaklar yolcusuz olarak gelecek. Diğer lokasyonlarda bulunan uçaklar yolcularıyla gelecek. Taşınma sonrası bir hafta içinde tam kapasiteye çıkacağız. Yolcularımızın hoşgörüsüne sığınmamız gereken bir süre olacak. Her ayrıntıyı tek tek düşünüp test ettik.”

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı
Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı

Aycı’nın açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“Uluslararası uçuşlar için 3 saat önce gelin”

“Özellikle havalimanı ile ilgili küçük videolar hazırlıyoruz. Yolcularımızın nasıl deneyim yaşayacağı ve hayatlarını nasıl kolaylaştıracağına ilişkin videolar hazırlıyoruz. Havalimanındaki yönlendirmeler çok önemli. Personeller bu konuda yardımcı olacak. Yolcularımıza havalimanı içinde mobil uygulamalarla birlikte yapacağız. Mobil uygulama ile birlikte gidecekleri kapıyı da uygulama ile göndereceğiz. Bizim mobil uygulamamızı yükleyenler erişime sahip olacak. Destek noktalarımızı havalimanı içinde çok artırdık. Özel bekleme alanları oluşturduk, yolcularımızın rahatını artırdık. Kayıp valizler için ekip oluşturduk. Transferler için 6 dilde uygulamayı devreye alıyoruz. Bu uygulamaların tamamı yolcuların hayatını kolaylaştırmak için. Havalimanına erken gelin. Uluslararası uçuşlar için 3 saat önce gelin. İlk kez uçacak, deneyimi olacaklar da erken gelsin. Eskiden trafik alışkanlıkları belliydi, yolu ilk kez keşfedecekler, giriş çıkışları, otoparkları yeni görecekler. Her zaman yola çıktıklarından 1 saat daha erken çıkmalarını istiyorum. Yolcularımız yeni deneyimlere sahip olacaklar. Loungelarda VR gözlükleri takarak Galata Köprüsü'nden atlayıp boğazın üzerinde uçacaklar.”

“Yeni uçaklar filoya katılacak”

“Haziran ayında Boeing 787-900 Dreamliner'la filomuza katılacak. Kapadokya'da gün doğumuna ilişkin senaryo yapacağız, hem de bir deneyimlememiz de turkuaz yolculukla ilgili deneyimleri yolculara sunacağız. Bu yıl 6 tane 787 uçak katılacak. A350 uçaklar da 25+5 katılım olacak.”

“Yüzde 10 kapasite artışıyla başlıyoruz”

“İstanbul Havalimanı'nda yüzde 10 fazla kapasite ile başlıyoruz. 500 uçak parkı var. 180'den fazla köprü var. Uçuşların yüzde 80'i bu köprülerden olacak. İki pistle başlıyoruz. Seneye 3'üncü pist de aktif olacak. Dar gövde uçakla 60'tan fazla merkeze uçabiliyoruz. Dünyada seyahat edenlerin yüzde 40'ına hitap ediyoruz. "

“60 bin kişilik aileyiz”

“THY 60 bin kişilik bir aile. 86. yılını kutluyoruz. Kuruluşundan bu yana taş taş üstüne koymuş çok insan var, çok emek var. Sadece başarılarımızla gurur duymuyoruz, milletimizle olan onların kalbindeki yerini çok iyi bildiğimiz için güçlü bağ da var. Dünyada uluslararası yolcu taşıma alanında 5'inci hava yolu şirketi olduk. Uçuş emniyetinde, hizmet kalitesindeki güven ve yolcularla aramızda kurduğumuz gönül bağı bunu işaret ediyor.”

“Boeing 737 Max 8'ler otoriteden onay alana kadar uçmayacak”

“Uçakları indirme kararını Avrupa'dan önce aldık. Kendi içimizde tüm uçaklarımızı çek ettik, bildirilmiş arıza var mı yok mu diye tespitler yaptık ve sorun çıkmadı. Biz Avrupa Sivil Havacılığı'ndan önce ABD'den de önce biz karar aldık ve uçaklarımızı indirdik. Bu uçaklar onay gelene kadar, tatmin edici onayları alana kadar uçurmayacağız. Otoriteler tamamdır diyene kadar THY bu uçakları uçurmayacaktır.”

“8 bin kişi işe alınacak”

“1150 civarı yeni kaptan alacağız. Kabin ekibi olarak da 2300 kişi işe alacağız. Bu yıl 8 bini aşan istihdam planlıyoruz. 60 bin kişilik ailemiz 68 bin kişiye çıkacak.”

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >