THY'den iç hatlar için aşı kararı: 6 Eylül'den itibaren zorunlu olacak

Arşiv
Arşiv

6 Eylül'den itibaren iç hatlarda seyahat eden yolcular aşı kartı veya negatif PCR testi ibraz etmek zorunda olacak.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, iç hatlarda 6 Eylül'den sonra seyahat edecek yolcuların ya aşı kartını ya da PCR testinin negatif olduğunu ibraz edeceğini belirtti.

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, Twitter'dan, "Lütfen not alalım" başlığıyla bir hatırlatmada bulundu.

Ekşi, "İç hatlarda 6 Eylül'den sonra seyahat edecek yolcularımız ya aşı kartını ibraz edecek ya da PCR testi yaptırıp, negatif olduğunu ibraz edecektir" dedi.

Ne olmuştu?

Türkiye’de 1 Temmuz’da kaldırılan COVID-19 tedbirleri vakaların yükselmesine yol açarken sosyal hareketliliğin yoğunlaşacağı okul dönemi öncesi de endişelerin artmasına neden oldu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 6 Eylül’den itibaren aşı olmayanların konser, sinema ve tiyatro gibi toplu olarak bulunulan yerlere giremeyeceğini açıklamıştı. Aşı olmayanların buralara girişte negatif test ibraz etmesi gerekiyor. Diğer yandan aşı olmayan üniversite öğrencileri ve çalışanlarından da düzenli test isteneceği bildirilmişti.

  • Aşılamada son durum ne?
  • 18 yaş üstü nüfusta birinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 77, ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 59,02 olarak kayda geçti.
  • Sağlık Bakanlığının "covid19asi.saglik.gov.tr" adresinde yer alan verilere göre, 29 Ağustos saat 19.00 itibarıyla İstanbul'da aşı yaptıranların oranı yüzde 75,6, Ankara'da ise yüzde 82,9 oldu. İzmir'de aşı yaptıranların oranı ise yüzde 83.7 olarak gerçekleşti.
  • Birinci doz aşı yaptıranların sayısı 47 milyon 797 bin 199'a yükselirken, ikinci doz aşısını yaptıranların sayısı 36 milyon 636 bin 290 ve üçüncü doz aşısını yaptıranların sayısı ise 8 milyon 350 bin 826 oldu.
  • 18 yaş üstü nüfusta birinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 77, ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 59,02 olarak kayda geçti.
  • En az bir doz aşı uygulananların oranı en yüksek 10 il sırasıyla Muğla, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Balıkesir, Amasya, Tekirdağ, Aydın, Yalova ve Antalya oldu.
  • En az bir doz aşı yapılanların oranı en az iller ise Şanlıurfa, Gümüşhane, Mardin, Diyarbakır, Bitlis, Muş, Bingöl, Batman, Bayburt ve Siirt olarak sıralandı.