Tibetli 102 yaşındaki kadın yolcu THY'nin tarihine geçti

Ang Phurba Sherpini​
Ang Phurba Sherpini​

Türk Hava Yolları’nın İstanbul aktarmalı Katmandu-Boston seferini yapan uçağının yolcularından 102 yaşındaki Tibetli Ang Phurba Sherpini, THY'nin taşıdığı "en yaşlı yolcu" olarak tarihe geçti. Yaşlı kadın Atatürk Havalimanı'nda kıyafetleri ve elinden bırakmadığı tesbihiyle ilgi odağı oldu.

Ang Phurba Sherpini, 1917'de Tibet'te dünyaya geldi. 1959 yılına kadar burada yaşayan ve 10 çocuk dünyaya getiren Sherpini, Çin'in Tibet'i işgali sonrası Nepal'e bağlı Namche Bazaar'a yerleşti. 1999 yılında oğlunun yanına ABD'ye giden Sherpini, iki yıl önce de pasaport alarak bu ülkenin vatandaşı oldu.

Ang Phurba Sherpini
Ang Phurba Sherpini

Tibetli Ang Phurba Sherpini, geçen Kasım'da, oğlu Ngawang Norbu Sherpa ve gelini Dawa Dolma Sherpa ile birilkte ABD'nin Boston kentinden İstanbul aktarmalı, kendisinden 3 yaş küçük ve Nepal'de yaşayan kız kardeşini ziyaret etmek için Katmandu'ya gitmişti, uzun zamandır görmediği ve hasta olan kardeşiyle hasret gideren Sherpini, yaklaşık bir buçuk ay onun yanında kaldı.

Ziyaretin ardından Tibetli aile, dönüş yolculuğunu İstanbul üzerinden yaptı.

 Doğum gününde THY'nin tarifeli seferiyle Katmandu'dan İstanbul' gelen Sherpini, 102'nci yaşını da uçakta kutladı.
Doğum gününde THY'nin tarifeli seferiyle Katmandu'dan İstanbul' gelen Sherpini, 102'nci yaşını da uçakta kutladı.

Sherpini, THY'nin 85 yıllık tarihinde "en yaşlı yolcu" olarak kayıtlara geçti. THY'nin bu özel yolcusu için uçuş ekibi, yolculuk boyunca seferber olurken uçakta da kendisi için 102. yaş günü pastası kesildi.

Sherpini de kendisine gösterilen ilgiden dolayı uçuş ekibine Nepal'e özgü, beyaz renkli geleneksel bir şal hediye etti.

Terminale tekerlekli sandalye ile getirilen THY'nin en yaşlı yolcusu, THY ve TGS personeli tarafından kapıda özel olarak karşılandı.

Üzerinde Nepal'in geleneksel kıyafetleri bulunan Sherpini, sıcak görüntüleriyle kim olduğu hakkında görenlerde merak uyandırdı. THY'nin özel yolcusu, çalışanların yanı sıra diğer yolcuların da ilgi odağı oldu.
Üzerinde Nepal'in geleneksel kıyafetleri bulunan Sherpini, sıcak görüntüleriyle kim olduğu hakkında görenlerde merak uyandırdı. THY'nin özel yolcusu, çalışanların yanı sıra diğer yolcuların da ilgi odağı oldu.

Uzun yaşamının sırrını anlattı

Tibetli Sherpini, oğlunun tercümanlığıyla basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yaptığı uçuş ile THY tarihine adını yazdırmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti belirtti. Sherpini, "Katmandu'da yaşayan 99 yaşındaki kız kardeşimi ziyaret ettim. Sağlığımızda bir kez daha görüşmemiz beni mutlu etti. Çok duygusal anlar yaşadık" dedi.

Sherpini, uzun yaşamasının sırrını çok fazla tereyağı yemesine sağlıklı olmasını ise "İnsanlara yardım etmek, iyi kalpli olmak ve güzel yaşamak" sözleriyle açıkladı.

“Doktor annemin tereyağı yemesini sürdürmesini istedi”

Oğlu Ngawang Norbu Sherpa ise annesine çok iyi bakıldığını aktararak, şunları söyledi:

  • "Eşimle birlikte anneme çok iyi bakıyoruz. Kendisi çok fazla tereyağı yiyor. Her yemekte bir kaşık tereyağı yer mutlaka. Boston'daki doktoru da sordu; 'tereyağı' dedik. Doktor da annemde tereyağı yemesini sürdürmesini istedi. Boston'da yaşayan Tibetliler arasında da annem en yaşlısı oluyor.
  • Boston'da bine yakın Tibetli var. Biz de ortalama yaş 95. Bölgemizde halen daha 95 yaşında birkaç çift var."

Ngawang Norbu Sherpa (sağda)
Ngawang Norbu Sherpa (sağda)

Annesinin daha önce de uçak yolculuğu yaptığın ancak Katmandu'dan Boston'a gerçekleşecek uçuşun en uzun uçuş olduğunu dile getiren Norbu Sherpa, THY ile seyahet etmekten duydukları memnuniyeti vurguladı. Sherpa sözlerine şöyle devam etti:

  • "THY'yi, hem en iyi fiyatı hem de en iyi bağlantıyı sunduğu için tercih ettik. 2013'de bir kez uçmuş ve çok memnun kalmıştım. Bilet almaya gittiğimizde annemin 102 yaşında olduğunu söyledim ve yetkililerden yardım istedim. THY'nin Boston yetkilileri annemi 'business class'ta uçurabileceklerini söyleyerek bize çok yardımcı oldular. Uçakta çok iyi zaman geçirdi. Uçuş ekibi çok nazikti ve tüm personel çok anlayışlıydı. Hepsine teşekkür ediyorum"

48 saatte 3 kıtaya ayak bastı

Pasaport işlemlerinin ardından Tibetli aile, TK-81 sefer sayılı İstanbul- Boston uçuşuyla Türkiye'den ayrıldı. 102 yaşındaki Ang Phurba Sherpini, 48 saati bulan uçuş süresi içinde aynı zamanda üç kıtaya da ayak basarak, dikkat çekici bir seyahati gerçekleştirdi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >