TİKA ve GZT işbirliği ile Kırgızistan'da yeni medya eğitimi

GZT Yayın Yönetmeni Doğukan Gezer,  Özel İçerik Editörü Kübra Akçelik  ve Kırgızistan'daki 'Yeni Medya Haberciliği' eğitimi katılımcıları
GZT Yayın Yönetmeni Doğukan Gezer, Özel İçerik Editörü Kübra Akçelik ve Kırgızistan'daki 'Yeni Medya Haberciliği' eğitimi katılımcıları

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nin ev sahipliğinde GZT, TİKA ve TRT iş birliğiyle medya eğitimlerine başlandı. GZT Yayın Yönetmeni Doğukan Gezer, Sosyal Medya Şefi Suat Özdemir, Özel İçerik Editörü Kübra Akçelik ve Video Editörü Kerim Asker, Kırgızistan'da Manas Üniversitesi, Kırgızistan Maarif Eğitim Kompleksi ve Kırgız Türk Anadolu Kız Meslek Lisesi'nde 'Yeni Medya Haberciliği' eğitimleri verdi. GZT Yayın Yönetmeni Doğukan Gezer, farklı coğrafyalarda yeni medya eğitimi verebilmenin çok keyifli olduğunu ve içerikler aynı olmasa bile içerik üretme süreçlerinin ortak dili olduğu dile getirdi.

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ile iş birliği yaparak gerçekleştirilen eğitim projesinde GZT verdiği eğitimler sonucunda katılımcılara sertifikalar verecek. GZT Yayın Yönetmeni Doğukan Gezer, Sosyal Medya Şefi Suat Özdemir, Özel İçerik Editörü Kübra Akçelik ve Video Editörü Kerim Asker yeni medya alanına dair tüm deneyimlerini katılımcılara aktardı.

  • GZT Yayın Yönetmeni Doğukan Gezer
  • GZT Yayın Yönetmeni Gezer, "Yeni medya eğitimi vermek çok keyifli. Bize dünyanın değişik coğrafyalarından alaka gösterilmesi çok motive edici bir şey. İçeriklerin olmasa bile iyi içerik üretme süreçlerinin ortak bir dili olduğunu düşünüyorum. GZT’nin farklı coğrafyalardan da takipçileri olması bizi daha iyi içerikler üretmek, geliştirmek için daha istekli hale getiriyor" dedi.

Manas Üniversitesi adına medya merkezi MEDIAMANAS’ın koordinatörlüğünde düzenlenen yüz yüze ve uygulamalı eğitimlerin Açılış Töreni’ne Rektör Prof. Dr. Alpaslan Ceylan ve TİKA Bişkek Program Koordinatörü Osman Usta da katıldı.

Açılış Töreni’nde konuşan Rektör Prof. Dr. Alparslan Ceylan, bu değerli eğitim projesini Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ile iş birliği yaparak gerçekleştiren TİKA, TRT ve GZT yetkililerine teşekkür etti. Manas Üniversitesi’nin öğrenci odaklı bir yükseköğretim kurumu olduğunu vurgulayan Alpaslan Ceylan, öğrencilere fayda sağlayacak her işe büyük değer verdiklerini dile getirdi. Türkiye’den gelen değerli profesyonelleri Manas Üniversitesi’nde ağırlamaktan mutlu olduklarını ifade eden Rektör Ceylan, Türkiye’den gelen eğitimci konukların Manas Üniversitesi’nin birbirinden aktif öğrencileriyle değerli bir çalışma yürütmekten çok memnun kalacaklarına, öğrencilerin kendilerinin mesleki birikimlerinden azami düzeyde faydalanacaklarına emin olduğunu da belirtti.

TİKA Bişkek Program Koordinatörü Osman Usta da 1992’den bu yana Kırgızistan'da her alanda etkin bir şekilde projelerini gerçekleştiren TİKA’nın, bu eğitim projesiyle Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi öğrencilerini medya sektöründeki profesyonellerle buluşturmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.

Manas Üniversiteli gençlerin ilk günden büyük ilgi gösterdiği “Gençler İçin Gazetecilik” ve “Yeni Medya Haberciliği” konulu eğitimler, hafta boyunca devam edecek. TRT ile GZT’den gelen eğitimciler Manas Üniversitesi öğrencilerinin yanı sıra Kırgızistan Maarif Eğitim Kompleksi ve Kırgız Türk Anadolu Kız Meslek Lisesi öğrencilerine de medya eğitimleri verecek.

Teorik eğitimler yoluyla güncel mesleki bilgilerle donanacak, atölye çalışmalarıyla bunları uygulayabilecek düzeye gelecek olan katılımcılara TRT ve GZT onaylı sertifikalar da verilecek.

Eğitim sektörü başta olmak üzere Kırgızistan’ın her alandaki gelişimine katkı sağlayan, sosyal sorumluluk kampanyalarıyla halka dokunabilen, bilimsel başarıları uluslararası saygın kuruluşlarca da teyit edilen Türk Dünyası’nın saygın yükseköğretim kurumu Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, Türkiye’nin TİKA, GZT, TRT ve YTB gibi önde gelen kurum ve kuruluşlarıyla pek çok faydalı projeye imza atıyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >