TİKA'dan kardeş Bosna'ya ahududu desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Doğu Bosna bölgesinde ahududu yetiştiricilerine sulama sistemi desteğinde bulunuldu.

Kardeş ülke Bosna-Hersek'te önemli gelir getirici ve istihdam alanlarından biri olan, pazarı bulunan ve büyük bir kısmı yurtdışına ihracat edilen Ahududu Yetiştirme Projeleri TİKA tarafından destekleniyor.

Bu kapsamda 2014 yılında Zavidoviçi, Zepçe ve Zenica'da 21 aileye ahududu fidanları, sulama sistemi ve diğer bütün ekipmanlar sağlanarak başlanan Ahududu Projesi, 2016 yılında buna Maglay, Klyuç, Zavidoviçi, Bugojno ve Zepçe'de yaşayan 35 aile daha eklenerek devam etmişti.

TİKA'nın destekleriyle gerçekleştirilen projeyle Ahududu üretimine başlayıp, fakat kendi imkânları ile sulama sistemi temin etmekte zorlanan ailelere destek verip, ahududu bahçelerini uygun bir şekilde sulamalarını sağlamak ve bahçelerinden yüksek verim almalarına destek olunması hedeflendi.

Proje kapsamında Foça ve Çayniçe'nin yanında Bugojno, Zavidoviçi, ve Zeljezno Polje'deki ahududu yetiştiricilerine de destek verildi. 66 dönümlük Ahududu Sulama Sistemi'nden toplam 50 aile faydalanacak olup sulama sistemi verilen aileler ilk ürünlerini ve ilk gelirlerini 2017 yılında almaya başlayacak.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >