Timur Selçuk hayatını kaybetti

Timur Selçuk
Timur Selçuk

Türk pop müziği yorumcusu, besteci ve piyanist Timur Selçuk hayatını kaybetti.

Piyanist, besteci ve yorumcu Timur Selçuk 74 yaşında yaşamını yitirdi.

Timur Selçuk'un eşi, yaptığı açıklamada "Dün gece en son saat 11.30'ta beraberdik. Sabaha karşı da ölü bulduk, Herhangi bir rahatsızlığı yoktu. Kalp krizinden öldüğünü düşünüyoruz" dedi

Timur Selçuk'un hayatı

Timur Selçuk, 2 Temmuz 1946 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Türk sanat müziği bestecisi Münir Nurettin Selçuk'un oğlu olan Selçuk, beş yaşında piyano çalmaya başladı, yedi yaşında ilk konserini verdi. Galatasaray Lisesi mezunudur. Aynı zamanda İstanbul Belediye Konservatuvarı piyano bölümüne de devam etmiştir.

5 yaşında piyano çalmaya başladı
5 yaşında piyano çalmaya başladı

Paris'teki École Normale de Musique de bestecilik ve orkestra yönetimi bölümünden mezun olduktan sonra 1975'te Türkiye'ye dönen Timur Selçuk, Ümit Yaşar Oğuzcan, Orhan Veli, Attilâ İlhan ve Nâzım Hikmet'in şiirlerinden bestelediği şarkıları seslendirmiş, 1976'da İstanbul Oda Orkestrası'nı ve kendi öğrencilerini yetiştirdiği Çağdaş Müzik Merkezi'ni kurmuştur.

Paris'teki École Normale de Musique eğitim aldı
Paris'teki École Normale de Musique eğitim aldı

Ankara Sanat Tiyatrosu'nda 10 yıl çalışmış, Bilgesu Erenus'un "Nereye Payidar" oyunu için besteler yapmış, Uğur Mumcu'nun Sakıncalı Piyade'sinin müziklerini yapmış, ayrıca "804 İşçi", "Ferhat ile Şirin", "Şeyh Bedrettin Destanı", "Tak-Tik", "Küçük Adam Ne Oldu Sana", Rumuz Goncagül ve "Galilei-Galileo" adlı oyunların müziklerini yapmıştır. "Sarıpınar 1914", "Üç İstanbul", "Cahide", "Hakkari'de Bir Mevsim" gibi filmlere de fon müziği bestelemiştir. 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

Hazal Selçuk, Mercan Selçuk adında iki çocuğu bulunan Timur Selçuk, 6 Kasım 2020 tarihinde hayatını kaybetti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >