Tıpta son nokta: Kanser ilacı yumurtlayan tavuk

Tavuklar artık ilaç yumurtlayacak.
Tavuklar artık ilaç yumurtlayacak.

İşkoçyalı araştırmacılar, bazı kanser türleriyle mücadele ederken kullanılabilecek, genetiğiyle oynanmış tavuklar üretti. Bu ilaçların üretimiyse 100 kat daha ucuz olacak. Bu çalışma

Dr. Herron ve çalışma arkadaşları tarafından gerçekleştirildi.

İşkoçyalı araştırmacılar ilaç yumurtlayabilen genetiğiyle oynanmış tavuklar üretti. Bu ilaçlar, ilaç üretimi şirketlerinin şu anda yaptıklarına kıyasla 100 kat daha ucuz. Edinburgh'taki Roslin Teknolojileri'den Dr. Lissa Herron tavukların çiftliktekilere kıyasla, daha çok acı çekmediklerini söyledi.

Dr. Lissa Herron:

  • "Çok büyük kümeslerde yaşıyorlar. Yüksek eğitimli teknisyenler tarafından günlük suları ve yemleri veriliyor ve çok rahat bir yaşam sürüyorlar. Tavuklar sadece normal bir şekilde yumurtluyor. Sağlıklarını herhangi bir şekilde etkilemiyor. Sadece yumurtluyorlar."

Arşiv.

Tavuklarla üretim daha düşük maliyetli

  • Bilim insanları daha önce genetiğiyle oynanmış keçiler, tavşanlar ve tavukları süt ve yumurtalarında tedavilerde kullanılabilecek proteinler üretebileceklerini göstermişti. Araştırmacılar yeni yaklaşımlarının öncekilere göre daha etkin olduğunu, daha çok üretim yapıldığını ve maliyetin daha düşük olduğunu vurguladı. Herron "Bu tavuklarla üretim, ilaç fabrikalarına göre 10 ila 100 kat daha düşük maliyetli. Dolayısıyla, en az 10 kat daha düşük bir üretim maliyetinden bahsediyoruz" dedi.
  • En büyük tasarruf, tavuk kümesleri yapmanın maliyetinin, fabrika üretimi ileri derecede steril odalar yapıp, işletmekten daha ucuz olmasından kaynaklanıyor.

    İnsan vücudundaki proteinsizliğe çare olarak görülüyor. Çoğu hastalık, vücudun doğal yöntemlerle belirli bir kimyasalı ya da proteini üretmemesinden kaynaklanıyor. Bu tür hastalıklar eksik proteinin bulunduğu ilaçlarla denetim altına alınabiliyor. Bu ilaçlar ilaç şirketleri tarafından üretiliyor ve imalatları çok pahalı olabiliyor. Dr. Herron ve çalışma arkadaşları, maliyeti normalde insanlarda proteini üreten insan genini, tavuğun DNA'sının yumurtasındaki beyazın üretiminde rol oynayan kısmına ekledi.Yumurtanın beyazında yüksek miktarda protein gizleniyor.

  • İlaçlardan bir doz üretilmesi için üç tavuk yumurtası gerekiyor ve tavuklar yılda 300 yumurta üretebiliyor. Uzmanlar yeterli sayıda tavuk olursa, ticari miktarlarda ilaç üretilebileceğine inanıyor.

Tavuklar yılda 300 yumurta üretebiliyor.
Tavuklar yılda 300 yumurta üretebiliyor.

Üretimi için 10-20 yıl süresi var

  • İlaçların insanların tedavisinde kullanılabilmesi için yasal düzenlemeler gerekiyor ve bunun 10 ila 20 yıl sürebileceği kaydediliyor. Uzmanlar, tavukların hayvan sağlığı için de kullanılabileceğini umuyor.
  • Bunlar arasında, çiftlik hayvanlarının bağışıklık sistemlerinin geliştirilmesi için antibiyotiklere alternatif ilaçlar olabilir. Böylece antibiyotik dirençli yeni mikrop türlerinin ortaya çıkması riski de azaltılabilir. Dr. Herron macrophage-CSF proteininin ev hayvanlarının tedavisinde de kullanılabileceğini söylüyor.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >