Trabzon'da ilginç olay: Kemal Sunal'ın filmi gerçeğe dönüştü

Yıkımlardan kurtulmak için kamyona monte edilen ev
Yıkımlardan kurtulmak için kamyona monte edilen ev

Trabzon'da Ömer Birinci yaylada ev yapmak istedi. Fakat bir sorun vardı ki yapılaşma yasağı vardı. 55 yaşındaki Birinci yıkım korkusu ile burun buruna gelmemek için ilginç bir yol buldu. 20 metrekarelik ahşap evi kamyonun kasasına monte etti.Yıkım olacağı haberini aldığı gibi kamyonu ile yayladan ayrılıp soluğu başka yaylalarda alıyor. Bu şaşırtan olayı görenler rahmetli Kemal Sunal'ın oynadığı 'Gülen Adam' filmindeki sahnesinin gerçek olduğunu düşünmeden edemedi.

Yeşilçam klasiklerinde belediyenin yıkımdan kurtulmak için gecekondusunu tekerlekli olarak inşa eden vatandaşın hikâyesinin anlatıldığı Kemal Sunal'ın 'Gülen Adam' filmi, Trabzon'da gerçek oldu.

Vatandaşlar kamyona yerleştirilen evi inceliyor.
Vatandaşlar kamyona yerleştirilen evi inceliyor.


Düzköy ilçesinde Ömer Birinci (55), yaylalarda yapılaşma yasağı nedeniyle ev inşa edemeyince ilginç bir çözüm yolu buldu. Birinci, yaptırdığı 20 metrekarelik ahşap evi kamyon kasasına monte etti. Kamyonu da Beypınarı Yaylası'na park etti. Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki yaylalarda, 'İmar barışı' ile 31 Aralık 2017'den önceki yapılara af getirileceği belirtilen düzenlemenin ardından inşa edilen kaçak yapıların yıkımı için yaylaya gelen ekipleri gören Birinci, kamyonunu çalıştırarak yayladan ayrıldı. Birinci, başka bir yaylaya kamyonu park etti.

Kamyona monte edilen ahşap evin başka açından çekilmiş hali.
Kamyona monte edilen ahşap evin başka açından çekilmiş hali.

"Kemal Sunal'ın filmi gibi yaylaları dolaşacağız"

Kemal Sunal'ın 'Gülen Adam’ filminden esinlendiğini anlatan Birinci, "Geçen yıl karavanımı buraya koydum, şu anda yıkım kararı geldi. Ben de karavanımı çalıştırdım başka bir yere götürüyorum, oraya kuracağım, orada da yıkım kararı gelirse, başka bir yere taşıyacağım. Kemal Sunal’ın filmi gibi yaylaları dolaşacağız. Yayları çok seviyorum” dedi.

Gülen Adam filminin konusu nedir?

Kartal Tibet’in yönettiği ve senaryosunu Erdoğan Tünaş’ın yazdığı ‘Gülen Adam’ filmi 1989’da çekildi. Kemal Sunal, Aydan Burhan, Ahmet Sezerel ve Bilge Zobu’nun başrollerini paylaştığı filmin konusu ise şöyle:

Yusuf Şaplak (Kemal Sunal), gülerek doğan ve her olaya gülerek tepki veren bir adamdır. Yusuf’un bu durumu doktorların ilgisini çeker. Herkes onun ağlayacağı olayı beklemektedir. Bu sırada Yusuf hayat şartlarıyla da boğuşur. Ev alacak parası olmadığı için gecekondu yapar, gecekonduyu da belediyenin yıkım ekiplerinden kurtarmak için tekerlekli bir platformun üzerine inşa eder. Film, çekildiği dönemdeki hayat şartlarını, fakirliği, gecekondu yıkımlarını ve bunların karşısında akıllıca düşünen bir adamın başına gelenleri anlatır.

Doğu Karadeniz'de yıkımlar sürecek.
Doğu Karadeniz'de yıkımlar sürecek.

Doğu Karadeniz'de yıkımlar sürecek

Öte yandan, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yer alan yaylalarda inşa edilen kaçak yapıların yıkımı için başlatılan çalışmalar sürüyor. Çalışmalar kapsamında, Düzköy ilçesine bağlı Haçka, Derinoba, Honefter, Alazlı ve Beypınarı yaylalarında toplam 14 kaçak yapının yıkıldığı belirtildi.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >