Jurnal.istTrabzon'da pistten çıkan uçak tekrar uçacak mı?

Trabzon'da pistten çıkan uçak tekrar uçacak mı?

Trabzon'da 13 Ocak'ta pistten çıkan uçak, 150 kişilik bir ekibin 11 saatlik çalışması sonucu saplandığı çamurdan kurtarılmıştı. Trabzon Havalimanı VIP Toplantı Salonu'nda düzenlenen basın toplantısında Vali Yardımcısı Vekili ve Ortahisar Kaymakamı Hatipoğlu gazetecilerin sorularını cevapladı.

HİKMET YALÇINKAYA AA 2 DAKİKADA OKUNUR
Trabzon'da pistten çıkan uçak tekrar uçacak mı?
Trabzon Havalimanı VIP Toplantı Salonu'nda düzenlenen basın toplantısında soruları cevaplayan Vali Yardımcısı Vekili ve Ortahisar Kaymakamı Hatipoğlu gazetecilerin sorularını cevapladı.
Anadolu

Trabzon'da 13 Ocak'ta pistten çıkan uçak, 150 kişilik bir ekibin 11 saatlik çalışması sonucu saplandığı çamurdan kurtarılmıştı. Trabzon Havalimanı VIP Toplantı Salonu'nda düzenlenen basın toplantısında Vali Yardımcısı Vekili ve Ortahisar Kaymakamı Hatipoğlu gazetecilerin sorularını cevapladı.

BEĞEN

Trabzon'da 13 Ocak'ta pistten çıkan uçak, 150 kişilik bir ekibin 11 saatlik çalışması sonucu bulunduğu yerden kurtarılmıştı. Trabzon Havalimanı VIP Toplantı Salonu'nda düzenlenen basın toplantısında soruları cevaplayan Vali Yardımcısı Vekili ve Ortahisar Kaymakamı Numan Hatipoğlu, pistten çıkan Ankara-Trabzon seferini yapan yolcu uçağının bulunduğu yerden kaldırılmasıyla ilgili "Şükürler olsun ki hiç kimsenin burnu kanamadan da bu operasyon gerçekleşmiş oldu, havalimanımız uluslararası trafiğe tekrar açıldı." dedi.

Trabzon Havalimanı VIP Toplantı Salonu'nda basın toplantısı düzenlendi.
Trabzon Havalimanı VIP Toplantı Salonu'nda basın toplantısı düzenlendi.

  1. Hatipoğlu, çalışmanın çok uzun bir süreç aldığını dile getiren Hatipoğlu, “Bu kapsamda hem kamu kurum ve kuruluşlarımızdan hem firmadan hem de onların sağladığı diğer hizmet kuruluşlarından büyük bir özveri ve iş birliği içerisinde faaliyetimiz gerçekleşti." dedi.

Hatipoğlu, alanın uçuşlara 24 saat süreyle kapalı olacağını beyan ettiklerini belirterek, havalimanını gece 02.15 itibarıyla trafiğe açtıklarını aktardı.

Bu kapsamda gereken her türlü tedbiri almaya çalıştıklarını vurgulayan Hatipoğlu, şöyle devam etti:

  1. “Büyük bir uyum içerisinde bir kurtarma gerçekleştirildi. Yavaş olmasının sebebini defalarca söyledik, uçağın bir bütün halinde kaldırılması. Bu noktada ben özellikle DHMİ’nin ARFF birimine, Ankara’dan gelen ekip de vardı, yine buradaki DHMİ personelimize, bunun dışında görev alan, yardımcı olmaya çalışan pek çok kurum kuruluş var, onların hepsine özellikle teşekkür etmek istiyorum. Sayın Valimiz Yücel Yavuz’un sürekli olarak talimatlarını aldık ve uyum içerisinde onlarla birlikte bu gereği yerine getirdik.”

Bir gazetecinin, "Uçak ne zaman buradan gönderilecek, bagajlar ne zaman teslim edilecek” sorusu üzerine ise Hatipoğlu, "Onunla ilgili bugün öğleden sonra bir çalışma yapılacak. Havalimanı emniyet şube müdürlüğümüz kontrolünde yer hizmet kuruluşu ve ilgili firmanın temsilcisi ile bagajların tespiti yapılarak, uygun bir alana nakli gerçekleştirilecek, öğrendiğimiz kadarıyla firma teslimatla ilgili kendisi özel bir program oluşturacak, ondan sonra olacak. Bugün öğleden sonra bu faaliyete başlayacağız.” dedi.

  1. Havalimanının pisti ile ilgili iddiaların anımsatılması üzerine ise Hatipoğlu, “Ulaştırma Bakanımız bu konuyla ilgili nihai yanıtı verdiler. Zannediyorum bu yeterlidir.” ifadesini kullandı.

Kurtarma maliyeti 600 bin lira

Hatipoğlu, kurtarma maliyetiyle ilgili soru üzerine de “Nihai olarak bu uçak ve sigorta firmasının bileceği bir şey, tabii burada havalimanı ile ilgili maliyetlerimizi de DHMİ yine ilgili firmayla görüşecek. Muhakkak ki gereği yapılacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir başka gazetecinin "Sigorta firmasının kal kararı verdiği öğrenildi, doğru mu?” sorusu üzerine Hatipoğlu;

Onunla ilgili nihai bir bilgim yok. Sadece şunu paylaşmak isterim, sigorta şirketinin temsilcisi olarak burada olan bir uzman var. O uzmanın 'açıkçası şimdiye kadar gördüğüm en güzel iş birliği, koordinasyonun ve mühendislik çalışmasının olduğu bir uçak kurtarma takip ettim' şeklinde bir ifadesi oldu şahsıma. Bunu da buradan ayrıca paylaşmak isterim.” şeklinde yanıt verdi.

Uçak tekrar uçabilecek mi?

  1. Hatipoğlu, "Bu sürecin ne kadar süreceği" sorusu üzerine "Tabii uçağın teknik araştırmalarını yapacaklar, uçup uçamayacağına ondan sonra veya ne kadarlık bir maliyetle uçacağına, hangisinin daha ekonomik olacağına firmanın sahipleri karar verecek.” diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
H HİKMET YALÇINKAYA GZT Editörü

GZT’de Gündem editörü olarak görev yapan Hikmet, GZT’de her hafta yayınlanan "Şehir Efsaneleri" programını hazırlayıp sunuyor. Model araba ve tesbih koleksiyonu yapan Hikmet'e, hikmet.yalcinkaya@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz