TRT'den sımsıcak bir aile dizisi: Ege'nin Hamsisi

TRT'den sımsıcak bir aile dizisi: Ege'nin Hamsisi
TRT'den sımsıcak bir aile dizisi: Ege'nin Hamsisi

Usta oyuncu kadrosu ve farklı hikayesi ile dikkat çeken Ege'nin Hamsisi, bu akşamdan itibaren TRT ekranlarında seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Dizinin yapımcısı Ferhat Eşsiz, esprili sahneleriyle olduğu kadar duygu yüklü senaryosuyla da dikkat çeken Ege'nin Hamsisi'ni anlattı.

Usta oyuncu kadrosu ve farklı hikayesi ile dikkat çeken Ege'nin Hamsisi, bu akşamdan itibaren TRT ekranlarında seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Dizinin yapımcısı Ferhat Eşsiz, esprili sahneleriyle olduğu kadar duygu yüklü senaryosuyla da dikkat çeken Ege'nin Hamsisi'ni anlattı.

Ege'nin Hamsisi
Ege'nin Hamsisi

Sımsıcak hikayesiyle, seyirciye bir aile komedisi sunmaya hazırlanan Ege'nin Hamsisi dizisinin yapımcısı Ferhat Eşsiz'e, nasıl bir kompozisyonun izleyiciyi beklediğini sorduk. Eşsiz, soruya, "Uzun bir süredir televizyonlarda göremediğimiz bir hikâyeyi anlatıyoruz. Yani hayatın koşuşturması ve keşmekeşi içinde kaybolan bizim güzel hikayemizi. Biri Karadenizli diğeri Ege’li olan iki ailenin yaşadıklarını göreceğiz. Birbirinden farklı iki ailenin bir araya gelmesiyle bambaşka durumlar çıktı ortaya. Bazen çok komik bazen çok duygusal olaylarla karşılaşacağız. Ege ve Karadeniz gibi birbirinden farklı iki kültürün karşılaşmasıyla birbirinden ilginç maceralar da yaşanıyor tabii. Bununla birlikte farklılıklarımıza rağmen bizi bir araya getiren güzellikleri tekrar hatırlatmamızı sağlayacak. Ege’nin Hamsisi’ne işte bunun için bizim hikayemiz diyorum. Karakterler evimizde, apartmanımızda, sokağımızda yaşayan bizden insanlar. Bu hikâyeyi anlatmaya değer görmemizin en önemli sebebi de bu" yanıtını verdi.

Ege'nin Hamsisi
Ege'nin Hamsisi

Yapımcı Ferhat Eşsiz, dizinin karakterleri için, “Evimizden, apartmanımızdan, sokağımızdan insanlar” ifadesini kullanıyor.

"Sadece bunun için bile izlenebilecek bir proje Ege’nin Hamsisi. Ülkemizde her sene yüzlerce dizi yapılıyor, aynı şekilde yüzlerce sinema filmi çekiliyor. Ancak bizim toplumumuza ait proje sayısı yok denecek kadar az. Bir çoğu bu sebepten dolayı seyirciden gerekli desteği görmediğini düşünüyorum. İnsanlar aile ile izlenecek bir dizi olmadığını söyleyerek tepki gösteriyorlar. Bu anlamda Ege’nin Hamsisi, çoluk-çocuk ailecek izleyebileceğimiz bir proje. Yukarıda da dediğim gibi evimizden, apartmanımızdan, sokağımızdan insanlarla karşılaşacağız. Kendi yaşadıklarımızı Ege’nin Hamsisi’nde göreceğiz. Aslında bu yönüyle seyircinin nice zamandır beklediği bir hikâye."

Ege'nin Hamsisi
Ege'nin Hamsisi

Neden Ege ve Karadeniz?

Özellikle farklı kültür ve yörelere ait insanların sadece çatışmalarını konu almıyor. İki zıt fikirlerin çatışması anlatılmak isteneni gösteriyor. Dizide iki farklı yöreye ait kişilerin çatışmasına, bu tepkiler bazen çok komik durumların yaşanmasına neden olurken, bazen duygusal, bazense insanı düşünceye sevk ediyor. Öncelikle birbirinden farklı bambaşka iki kültür. Türkiye’nin farklı iki bölgesi. Türkiye’mizin güzellikleri. Dolayısıyla karşılaştıkları olaylara verdikleri tepkiler de o oranda farklı oluyor. Bu tepkiler bazen çok komik durumların yaşanmasına neden olurken, bazen duygusal, bazense insanı düşünceye sevk ediyor. Kurmak istediğimiz konsept de tam olarak buydu açıkçası. İşin derinine indikçe böyle düşünmekle çok doğru bir karar verdiğimizi de daha iyi anlıyoruz. Çünkü farklılıkların buluşması, anlatmak istediğimiz hikâyenin ortaya çıkması için önemliydi. İzleyince siz de bu düşüncemizin ne kadar doğru olduğunu göreceksiniz.

Ege'nin Hamsisi
Ege'nin Hamsisi

Egeliler ve Karadenizliler kendi işleri gibi sahiplendi

İki farklı yörede çekimleri gerçekleştiren Ege'nin Hamsisi ekibi, yöre halklarının tepkilerinden de gayet memnun. Olumsuz hiçbir tepki almadık. Son derece güzel, iyi ki bu işi yapıyoruz dediğimiz tepkilerle karşılaştık. Kendi hikayelerinin anlatıldığını görmek yöre halkını fazlasıyla mutlu ediyor. Bu da bize her şekilde yansıyor. Bu projeyi kendilerine ait bir iş olarak sahiplendiler. Öyle ki yöre halkından oynayanlar var. Üstelik izlerken gösterdikleri performans karşısında büyük bir şaşkınlık yaşıyorsunuz.

"Diziler arasında büyük bir reyting savaşı var. Özellikle geçtiğimiz sezon diğer yapımlarla başa çıkamayan diziler teker teker final yapıp ekrana veda etti" açıklamamıza Ferhat Eşsiz, diziden bu anlamda umutlu olduklarını belirterek şu yanıtı verdi.

"Evet dediğiniz gibi her sezon birçok proje yayın hayatına başlıyor. Ancak birçoğu kısa sürede final yapmak zorunda kalıyor. Bunun uzun uzun üzerinde konuşulması gereken birçok sebebi var. Birçok proje sosyolojik olarak ülkemizle alakalı değil. Zira sosyolojik olarak doğru zeminde hareket eden projelerin yoluna başarıyla devam ettiğini görüyoruz. Bu anlamda Ege’nin Hamsisi’nden umutluyum. Çünkü başta da dediğim gibi bu toprakların, bu topraklarda yaşayan insanların hikayesini anlatıyoruz”

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >