Trump CAATSA yaptırımlarını içeren savunma bütçesini veto edeceğini açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump - Arşiv
ABD Başkanı Donald Trump - Arşiv

ABD Başkanı Trump, Türkiye'ye yaptırımları da içeren ABD savunma bütçesini "Çin'e yarayacağı gerekçesiyle" veto edeceğini duyurdu. Tasarı Kongre'de yeniden onaylanması halinde Trump'ın onayına gerek kalmadan yasalaşacak. Başkan'ın veto kararının ise CAATSA yaptırımlarıyla ilgili olmadığı ifade ediliyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’ye yaptırımı da içeren Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısını veto edeceğini duyurdu.

Trump, sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Söz konusu tasarının "en büyük kazananın Çin olacağını" belirterek "Veto edeceğim" dedi.

ABD Başkanı'nın, Yasa Tasarısı masasına gelmesinden itibaren 10 günlük veto süresi bulunuyor.

  • Trump veto ederse, Kongre'nin tasarıyı tekrar onaylaması durumunda yaptırımlar devreye girecek. Daha önce tasarıyı 3'te 2 çoğunlukla geçiren Kongre'nin tekrardan tasarı onaylaması ve yasalaştırması bekleniyor.

Trump bütçeyi neden veto edecek?

Tasarıda, Türkiye’ye Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alması nedeniyle yaptırım uygulanması talep ediliyor. Trump'ın veto kararının CAATSA yaptırımları ile ilgili değil, iç politikaya dair anlaşmazlıklarla alakalı olduğu ifade ediliyor.

Tasarıda neler var?

Tasarının nihai halinde, Savunma Bakanlığı (Pentagon) için 635,5 milyar doları temel bütçe, 69 milyar doları savaş fonu olarak bilinen "Denizaşırı Muhtemel Operasyonlar Fonu", 8,9 milyar doları ise tasarının yetki alanları dışındaki savunmaya ilişkin harcamalar olmak üzere 713,4 milyar dolar bütçe ayrıldı.

Bunun yanı sıra Enerji Bakanlığı bütçesi altında nükleer kapasiteye ilişkin savunma harcamaları için 26,6 milyar dolar bütçe belirlendi.

NDAA tasarısında, Çin’e karşı "Pasifik Caydırıcılık İnisiyatifi"nin kurulması öngörülürken, ABD’nin Pasifik bölgesindeki askeri gücünü tahkim etmek, bölgedeki ortak ve müttefiklere destek vermek üzere bu inisiyatif için Hint-Pasifik Kuvvetleri Komutanlığının bütçesine ek 2,2 milyar dolar fon ayrıldı.

Rusya ile askeri ilişki sınırlamalarını artırıyor

Tasarıda, ABD ordusunun Rus ordusu ile ilişkilerine yönelik kısıtlamalarının artırılması ve Rusya’nın Kırım’daki egemenliğini tanıyacak fiil ve faaliyetlerin yasaklanmasına ilişkin maddeler dikkati çekti.

Rusya’ya yönelik faaliyetler kapsamında, tasarı ayrıca Ukrayna’ya 75 milyonu silah olmak üzere 250 milyon dolarlık savunma yardımı yapılmasını şart koştu.

Tasarıda Türkiye detayı


Savunma bütçesi tasarısında Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını öngören bir bölüm de yer aldı.

Tasarıda, Türkiye’nin S-400’leri teslim almasının ABD Hasımlarına Yaptırım Yoluyla Mücadele Yasası (CAATSA) kapsamında Rusya ile önemli bir işlem olarak kabul edildiği ve NDAA’nın yasalaşmasından sonra 30 gün içinde Türkiye’de S-400 alımına müdahil olanlara CAATSA yaptırımlarının uygulanması talep edildi.

Tasarıda, başkanın CAATSA kapsamında belirtilen 12 maddeden en az 5’ini uygulaması, yaptırımların "ithal edilen malları" kapsamaması istendi.

Bu mallar da "doğal ya da insan eliyle yapılmış maddeler, imal edilmiş erzak ve bunlara ilişkin denetim ekipmanı" şeklinde sıralandı.

Yaptırımların kaldırılmasının şartları ise şu şekilde belirtildi:

"Başkan yaptırım uyguladıktan sonra 1 yıl içinde Kongrenin gerekli komitelerine, Türkiye’nin veya yaptırım uygulanan kişilerin artık S-400’leri veya bunların yerine herhangi bir Rus sistemini uhdesinde bulundurmadığını, Türk topraklarında Rus hükümeti veya şirketleri adına herhangi bir Rusya vatandaşının S-400’leri çalıştırmadığını teyit ettikten sonra, Türkiye’den Türk hükümetinin veya hükümet adına başka bir tarafın S-400 veya onun yerini alabilecek bir sistemi tekrar edinmek için CAATSA’nın 231. bölümünün kapsamına girecek herhangi bir faaliyete girmeyeceğine dair taahhüt aldıktan sonra yaptırımları kaldırabilir."

  • Tasarıda, Türkiye’nin aldığı 6 F-35 uçağının da ABD Hava Kuvvetlerince kullanılması için gerekli yetkilendirme yapıldı.
  • Tasarının 159. bölümünde ise yasalaşmasından sonra, 15 gün içerisinde Türk şirketlerinin yerine F-35 için parça üretecek ortakların tespit edilmesi ve gerekli işlemlerin başlatılması istendi.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >