Trump gazetecilere kafayı taktı: Yalan haber

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da açıklama yapıyor.
ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da açıklama yapıyor.

ABD'de BuzzFeed, Gannett, Bloomberg ve Huffington Post gibi medya kuruluşları, sağlık, ulusal güvenlik gibi konuları ele alan haber masalarını kapatma kararı alarak çok sayıda gazetecinin işine son verdi. ABD Başkanı Donald Trump ise olaya yine farklı bir yönden baktı, "Yalan haber ve kötü gazetecilik büyük sıkıntılara yol açtı. Ne yazık ki birçoğu daha bu kaderi paylaşacak. İnsanlar gerçeği istiyor" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, bazı Amerikan medya kuruluşlarının çok sayıda gazetecinin işine son vermesiyle ilgili, "Yalan haber ve kötü gazetecilik büyük sıkıntılara yol açtı. Ne yazık ki birçoğu daha bu kaderi paylaşacak. İnsanlar gerçeği istiyor." ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, gazetecileri sürekli 'yalan haber' üretmekle suçluyor.
ABD Başkanı Donald Trump, gazetecileri sürekli 'yalan haber' üretmekle suçluyor.

Trump, Twitter'dan yaptığı açıklamada, New York Post gazetesinde yayımlanan "BuzzFeed ve Huffpost'ta işten çıkarmalar hız kazandı" başlıklı habere atıfta bulunarak "Yalan haber ve kötü gazetecilik büyük sıkıntılara yol açtı. Ne yazık ki birçoğu daha bu kaderi paylaşacak. İnsanlar gerçeği istiyor." değerlendirmesini yaptı.

Haber masalarını kapatıyorlar

ABD'de BuzzFeed, Gannett, Bloomberg ve Huffington Post gibi medya kuruluşları, sağlık, ulusal güvenlik ve eşcinsel hakları gibi konuları ele alan haber masalarını kapatma kararı alarak çok sayıda gazetecinin işine son verdi.

Başkan Trump, gazetecilerin sorulaını yanıtlıyor.
Başkan Trump, gazetecilerin sorulaını yanıtlıyor.

Söz konusu haber kuruluşlarının, Google ve Youtube'un "aç gözlü" reklam politikaları sebebiyle reklamlardan yeteri kadar gelir elde edemediği, bu sebeple yeniden yapılanmaya gitmek zorunda kalarak bu kararı aldığı belirtildi.

İşten çıkarılan ve aralarında bazı ödüllü gazetecilerin de bulunduğu medya mensuplarının, kişisel sosyal medya hesaplarından yaptıkları haberleri paylaşarak iş tekliflerine açık olduklarını belirtmeleri dikkat çekti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >