Trump: Siber saldırının arkasında Çin de olabilir

ABD Başkanı Trump ve Dışişleri Bakanı Pompeo'nun çelişen açıklamaları dikkati çekti
ABD Başkanı Trump ve Dışişleri Bakanı Pompeo'nun çelişen açıklamaları dikkati çekti

Bütün dünyanın konuştuğu ve ABD bakanlıklarının hacklendiği siber saldırı hakkında Başkan Trump açıklama yaptı. Trump böyle olaylar yaşandığında okların direkt Rusya'ya çevrildiğine dikkati çekerek saldırının arkasında Çin'in de olabileceğini kaydetti. Trump'ın açıklaması, Dışişleri Bakanı Pompeo'nun saldırının arkasında Rusya'nın olduğunu söylemesinin ardından geldi, ikilinin çelişen açıklamaları dikkati çekti.

ABD Başkanı Donald Trump, ülkenin birçok kurumuna yönelik yapılan siber saldırıların arkasında Çin’in de olabileceğini belirtti.

Trump, Twitter hesabından bugün yaptığı paylaşımda, resmi kurumlara yapılan siber saldırılar hakkında kendisine tam bir bilgilendirme yapıldığını belirterek, "Siber saldırı gerçekte sahte haber medyasında olduğundan çok daha büyük." diye yazdı.

Her şeyin kontrol altında olduğunu belirten Trump, "Rusya, Rusya, Rusya. Herhangi bir şey olduğunda öncelikli terane bu, çünkü ana akım medya, çoğunlukla mali nedenlerden ötürü, Çin’in de (saldırıların arkasında) olabileceği olasılığını tartışmaktan korkuyor (olabilir!)" ifadelerini paylaştı.

Trump, 3 Kasım başkanlık seçimleri sırasında tuhaf oy kullanma makinelerinin de hedef alınmış olabileceğini kaydederek, "Ki bu durum (seçimlerin) ABD için daha da yozlaşmış bir utanç haline geldiğini ve açık bir şekilde benim kazandığımı gösterir" iddiasında bulundu.

Pompeo: Çok net Rusya yaptı

Trump’ın Twitter’daki paylaşımı siber saldırı konusunda kendi kabinesindeki üst düzey açıklamalarla çeliştiği şeklinde değerlendirildi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, cuma akşamı bir radyo programında yaptığı açıklamada, ABD’ye yönelik siber saldırıların arkasında "oldukça net" bir şekilde Rusya’nın olduğunu söyleyebileceklerini belirtmişti.

  • Geçen hafta sonu, ABD Hazine, Ticaret ve İç Güvenlik bakanlıkları ile bazı hükümet kuruluşlarına siber saldırılar olmuş, söz konusu saldırıların ardında Rusya yönetiminin olduğu iddia edilmişti.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >