Trump silahlı saldırıyla sarsılan iki kentte protesto edildi

Trump balonu, silahlı şiddete karşı bir mitingde ve Trump’ın Dayton'a ziyareti sırasında şişirildi.
Trump balonu, silahlı şiddete karşı bir mitingde ve Trump’ın Dayton'a ziyareti sırasında şişirildi.

ABD Başkanı Donald Trump, silahlı saldırılarda hayatını kaybedenlerin yakınlarının acısını paylaşmak, yaraları sarmaya destek olmak amacıyla Dayton ve El Paso kentlerini ziyaret etti.

Söylemleriyle ırkçıları cesaretlendirmekle eleştirilen Trump her iki kentte de "Burada istenmiyorsun", "Trump bir ırkçı", "Onu geri gönderin" pankartlı protestocular tarafından karşılandı.

Basına konuşamayan halka açık etkinlik düzenlemeyen Trump’ın iki kente ziyaretleri için alınan olağanüstü güvenlik önlemleri dikkat çekti.

ABD'de 22 kişinin yaşamını yitirdiği Teksas'taki silahlı saldırıdan 13 saat sonra Ohio’da gerçekleşen diğer bir saldırıda 9 kişi yaşamını yitirmiş, 27 kişi de yaralanmıştı.

ABD'de Teksas ve Ohio’da 31 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırıların ardından hayatını kaybedenleri anmak ve saygı için ulusal yas ilan eden ABD Başkanı Donald Trump'ın “ülkemizde nefrete yer yok” açıklaması birçok Amerikalıyı tatmin etmedi. Zira Trump geçmişteki söylemleriyle nefreti körüklemek, ırkçıları cesaretlendirmekle eleştiriliyor.

ABD Başkanı Donald Trump, silahlı saldırılarda hayatını kaybedenlerin yakınlarının acısını paylaşmak için amacıyla Dayton ve El Paso kentlerini ziyaret ederken iki şehirde de beklemediği bir tepkiyle karşılaştı.

Pankartlarıyla sokağa çıkan göstericiler Trump’a seslerini duyurmaya çalıştı.
Pankartlarıyla sokağa çıkan göstericiler Trump’a seslerini duyurmaya çalıştı.

İki kentte de protesto edildi

Trump her iki kentte de "Burada istenmiyorsun", "Trump bir ırkçı","Onu geri gönderin" pankartlı protestocular tarafından karşılandı. Pankartlarıyla sokağa çıkan göstericiler Trump’a ulaşmaya çalıştı.

ABD polisi Trump'ın ziyaretleri sırasında yoğun güvenlik önlemi aldı.
ABD polisi Trump'ın ziyaretleri sırasında yoğun güvenlik önlemi aldı.

Trump ise bu protesto ve eleştirileri, "başkanlık makamına saygısızlık" olarak nitelendirdi.

Ölenlerin yakınlarını ziyaret etti

Eşi Melania Trump ile birlikte silahlı saldırı kurbanlarının aileleriyle görüşen, yaralıların tedavi edildiği hastanelere giden Trump, ilk yardım görevlileri ve güvenlik güçleriyle bir araya geldi, kendilerine yerine getirdikleri görevlerinden ötürü teşekkür etti.

Protestocular bireysel silahlanma karşıtı pankartlar taşıdı.
Protestocular bireysel silahlanma karşıtı pankartlar taşıdı.

Trump, yaşanan acıya ortak olmak için yaptığı Dayton ziyaretini Twitter’da "sıcak ve mükemmel bir ziyaretti. Muazzam bir coşku ve sevgi vardı" ifadeleriyle değerlendirdi.

Ziyaretinin ikinci ayağı olan El Paso’dan sonra da "Sizi seviyoruz ve hep sizinleyiz" paylaşımını yaptı.

Dayton'un Demokrat Partili belediye başkanı Nan Whaley, Trump’ın doğrudan silahlı saldırının yapıldığı yere gitmek yerine hastaneyi ziyaret etmesini yerinde bir karar olarak nitelendirdi.

"Öfke çok büyük" diyen ve Trump’ın konuşma üslubunun "çok ayrıştırıcı olabileceğine" dikkat çeken Whaley, “Burada en son ihtiyacımız da bu tür bir üslup” diye konuştu.

Öte yandan Whaley Daytonluların Tzorluklar ve trajediler karşısında çok dirençli olduğuna ilişkin bir paylaşımda bulundu.

Trump ve ekibinin eleştiriye neden olan bazı söylemleri

ABD'yi sarsan saldrıların ardından solcular ABD Başkanı Donald Trump ve diğer bazı üst düzey Cumhuriyetçileri, beyaz milliyetçi saldırganın bu cinayetleri işlemesine ilham veren bir söylem kullanmakla suçladı.

Trump belgesiz göçmenlerin ülkeye girişini "işgal" olarak tanımlamış ve Avrupa'nın göçmenleri kabul etmesinin "Avrupa'nın dokusunu zedelediğini" savunmuştu.

Mayıs ayında Florida'daki bir miting sırasında Trump belgesiz göçmenleri nasıl durduracağını anlatırken kalabalıktan biri "Vurun onları!" diye bağırdı. Trump bu yoruma bir şaka yaparak karşılık verdi.

Bir ay önce de Teksas Senatörü John Cornyn, "Geçen yıl Teksas nüfusuna her bir beyaza karşı dokuz Hispanik eklendi" diye tweet atmıştı.

Ne olmuştu?

Hafta sonunda, ABD'nin Teksas eyaletindeki El Paso kentindeki bir alışveriş merkezinde yapılan silahlı saldırıda 22 kişi yaşamını yitirmiş, 26 kişi de yaralanmıştı. 13 saat sonra Ohio eyaletine bağlı Dayton kentinde bir barın yakınındaki silahlı saldırıda 9 kişi hayatını kaybetmişti.

Demokratlar Trump’ı göçmen karşıtı, ırkçı bir dil kullanarak, beyaz milliyetçileri nefret suçları için cesaretlendirmekle suçluyor.

Trump ise El Paso ve Dayton’da 31 kişinin öldürüldüğü saldırılardan sonra "milletimiz ırkçılık, bağnazlık ve beyaz üstünlüğünü savunan ideolojileri tek sesle kınamalı" açıklamasını yapmıştı. Trump, "uğursuz ideolojilerin alt edilmesi gerektiğini” söylemiş, ”Amerika'da nefrete yer yok. Nefret bilinci doğru yoldan saptırır, kalbi harap eder ve ruhu kemirir" ifadelerini kullanmıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >