Jurnal.istTrump söylüyor, İsrail yapıyor: Müslüman vekillere ülkeye giriş yasağı

Trump söylüyor, İsrail yapıyor: Müslüman vekillere ülkeye giriş yasağı

İsrail, ABD'li Müslüman Temsilciler Meclisi vekilleri Tlaib ve Omar'e ülkeye giriş yasağı getirmesiyle gündemde. Trump'ın ise attığı tweet’lerle iki vekilin İsrail’e girişinin yasaklanmasını istediği apaçık ortada.

HABER MASASI AA 2 DAKİKADA OKUNUR
Trump söylüyor, İsrail yapıyor: Müslüman vekillere ülkeye giriş yasağı
Rashida Tlaib ve Ilhan Omar

İsrail, ABD'li Müslüman Temsilciler Meclisi vekilleri Tlaib ve Omar'e ülkeye giriş yasağı getirmesiyle gündemde. Trump'ın ise attığı tweet’lerle iki vekilin İsrail’e girişinin yasaklanmasını istediği apaçık ortada.

BEĞEN

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yaptığı yazılı açıklamada, ABD'li Müslüman Temsilciler Meclisi vekilleri Rashida Tlaib ve Ilhan Omar'ın ülkeye girişinin yasaklandığını belirtti.

ABD'li Müslüman vekil İlhan Omar
ABD'li Müslüman vekil İlhan Omar

  • Başbakan Netanyahu açıklamasında, İsrail yasalarının, diğer demokratik ülkelerde olduğu gibi ülkeye zarar veren, İsrail'i boykot çağrısında bulunan ve bunu gerçekleştirmek için çalışanların ülkeye girişini engellediğini kaydetti.

Tlaib'e 'geç onay'

Filistin asıllı Tlaib'e 'insani sebepler' ile istediği Filistin ziyareti için onay çıktı ancak siyasal faaliyette bulunması yasak. Bu izin Tlaib'e sadece ninesini ziyaret edip geri dönmesi için veriliyor.

İsrail, Tlaib'in "insani sebepler"ile istediği Filistin ziyaretini onayladı ancak siyasal hiç bir faliyet yapamayacak. Sadece ninesini ziyaret edip geri dönecek. https://t.co/XEo5RUB0le

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu

Tlaib ve Omar'ın ABD Kongresi’nde İsrail’i boykot ile ilgili yasama alanında çok aktif olduklarına dikkati çeken Netanyahu, ülkeyi ziyaret programlarını birkaç gün önce aldıklarını ve amaçlarının "İsrail'in meşruiyetini reddetmek ve boykotu güçlendirmek olduğunun anlaşıldığını" ifade etti.

Netanyahu, Tlaib ve Omar'ın, ziyaret edecekleri yeri İsrail değil 'Filistin' diye nitelendirdiğini, ABD'li demokrat ve cumhuriyetçi vekillerin aksine herhangi bir İsrail hükümet yetkilisi ya da muhalefetten biriyle görüşme talebinde bulunmadıklarını aktardı.

Tlaib ve Omar'ı İsrail'e zarar verme ve İsrail'e karşı kışkırtmayı güçlendirme niyetiyle program hazırlamakla suçlayan Netanyahu, bu nedenle İçişleri Bakanı'nın ülkeye giriş yasağı kararı aldığını ve kendisinin de Başbakan olarak bu kararı desteklediğini ifade etti.

  • Netanyahu, ABD'nin de İsrailli vekillere ve dünyadaki diğer vatandaşlara bu şekilde davrandığını savundu.

Çağrı Trump'tan geldi

Öte yandan, gün içerisinde Twitter'dan yaptığı açıklamayla Tlaib ve Omar'ı 'İsrail ve Yahudi düşmanı' olarak tanımlayan ABD Başkanı Donald Trump, bu vekillerin İsrail'e girişinin engellenmesi gerektiğini söyledi.

Trump, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

  • "Eğer İsrail, Vekil Omar ve Tlaib'in ülkeye girişini engellemezse büyük bir zayıflık göstermiş olur. Onlar, İsrail ve Yahudilerden nefret ediyor ve bu fikirlerini değiştirmek için yapılabilecek hiçbir şey yok. Minnesota ve Michigan, bu vekilleri tekrar Kongreye sokmakta çok zorlanacak. Reziller.

Trump'ın bu açıklaması, ABD medyasında ve kamuoyunda yeni tartışmalara neden oldu. Yapılan eleştirilerde, ABD Başkanı'nın kendi ülke siyasetçilerinin başka bir ülkeye girişinin engellenmesini istemesinin kabul edilemez olduğu vurgulandı.

Vekil Tlaib ve Omar'ın 18 ve 22 Ağustos tarihleri arasında İsrail ve Filistin'i ziyaret edeceği, Kudüs'teki Filistinli Müslüman kanaat önderleri ile bir araya geleceği biliniyordu.

Tlaib ve Omar'ın söz konusu kararın ardından programlarına dair nasıl bir adım atacakları henüz bilinmiyor.

ABD Başkanı Donald Trump
ABD Başkanı Donald Trump

'Yasak kararı İsrail'i rezil edecektir'

Filistin Girişimi Hareketi Genel Sekreteri Mustafa El-Bergusi, yazılı açıklamasında, İsrailli yöneticilerin Amerikan Kongresindeki iki üyeye karşı etnik ayrımcılık yaptığını belirtti.

Bunun kongre üyelerinin etnik kökenlerinden kaynaklandığını vurgulayan Bergusi, "İsrail'in ABD'li iki vekilin ülkeye girişini yasaklaması işledikleri suçların ortaya çıkmasından duydukları korkuyu ortaya koyuyor. Söz konusu yasak kararı İsrail'i rezil edecektir. Ayrıca, tüm dünyada gizlemeye çalıştığı insan haklarına aykırı tüm ihlallerinin de ortaya saçılmasına katkı sağlayacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN
Donald Trump için tüm liderler 'harika...' VİDEO / 00:39

Donald Trump için tüm liderler 'harika...'

Ahmet Zarifoğlu Jurnal.ist Perşembe 12:51, 23.01.2020
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz