Trump 'tarihi duyuru' diyerek açıkladı: COVID-19'a karşı plazma tedavisine onay

ABD Başkanı Donald Trump (Arşiv)
ABD Başkanı Donald Trump (Arşiv)

ABD Başkanı Donald Trump'ın FDA'ya (ABD Gıda ve İlaç Dairesi) yaptığı baskı sonuç verdi. Koronavirüse karşı plazma tedavisine 'acil' koduyla onay verildi.

Beyaz Saray'da basın toplantısı düzenleyen Donald Trump, plazma tedavisinin COVID-19 hastalarının tedavisi için önemli bir ümit olacağını söyledi.

Daha önce COVID-19 geçirip iyileşmiş Amerikan vatandaşlarına, ilgili sağlık birimlerine giderek plazma bağışı yapmaları çağrısında bulunan Trump, "Verdiğiniz her bir plazma başka yerlerde hayatlar kurtaracaktır" değerlendirmesini yaptı.

FDA Direktörü Stephen Hahn
FDA Direktörü Stephen Hahn

Plazma tedavisini "tarihi bir başarı" sözleriyle tanımlayan Trump, bu yolla milyonlarca insana tedavi imkanının sunulabileceğini belirtti.

Trump ayrıca, yakın zamanda COVID-19 aşısıyla ilgili de güzel haberler vereceklerini dile getirdi.

Aynı basın toplantısında konuşan FDA Direktörü Stephen Hahn da plazma tedavisinin "çok umut verici" olduğunu ve bundan sonra daha fazla sayıda insanın iyileşmesini umduklarını, ancak tedaviyle ilgili daha yapmaları gereken çok iş olduğunu kaydetti.

Zaten kullanılan tedavi yaygınlaşacak

Öte yandan eski FDA yetkilisi Scott Gottlieb, Amerikan medyasına yaptığı açıklamada, ülkede halihazırda plazma tedavisinin bazı yerlerde zaten uygulandığını, ancak bugünkü kararla tüm ülkede uygulanmasının önünün açılacağını ifade etti.

Plazma tedavisi nedir?

  • Daha önce COVID-19 geçirip iyileşen kişilerin kanlarının plazma adı verilen sıvısında gelişen antikorlar bu yolla virüse karşı tedavi için kullanılacak. Plazma tedavisinin özellikle yoğun bakımdaki yüksek riskli hastaların iyileşmesine yardımcı olduğu belirtiliyor.
  • ABD'de son rakamlara göre salgından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 180 bini geçmiş durumda.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >