Trump'a suikast: Kanada'dan ABD'ye 6 zehirli mektup gönderildi

ABD Başkanı Donald Trump (Arşiv)
ABD Başkanı Donald Trump (Arşiv)

19 Eylül gecesi ABD, Başkan Trump'a suikast girişimi haberiyle sarsılmıştı. FBI-Kanada polisinin iş birliği yaptığı soruşturmada, Kanada'dan ABD'ye toplam 6 adet zehirli mektup gönderildiği ortaya çıktı. Mektuplardan 5'inin Teksas'a, diğerinin ise Beyaz Saray'a gönderildiği bildirildi.

Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Donald Trump adına Beyaz Saray'a içinde zehirli “risin” maddesi bulunan bir paket gönderilmişti. Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Başkanı korumakla görevli Gizli Servis tarafından olayla ilgili soruşturma başlatılmıştı.

Bir kişi tutuklandı

Paketin Kanada’dan gönderildiğini tespit eden FBI, Kanada polisi ile iletişime geçerek soruşturmaya dahil olmalarını talep etmişti. Soruşturma kapsamında bir kadın Kanada'dan ABD'ye giriş yaptığı sırada sınır kapısındaki Gümrük ve Sınır Muhafaza (CBP) ekipleri tarafından tutuklanmıştı.

6 farklı risin içeren mektup gönderildi

Kanada polisi tarafından bugün yapılan açıklamada, tutuklunun Kanada ve Fransız vatandaşı olduğu ifade edildi. Kanada’nın Montreal kentinde bir apartman dairesinde ve ABD’nin Teksas eyaletinde 5 adreste arama yapıldığını aktaran polis, "Biri Beyaz Saray’a 5’i Teksas’a olmak üzere toplam 6 risin dolu mektubun gönderildiğini düşünüyoruz. Tutuklanan kadının arama yapılan dairede yaşadığını doğrulayamıyoruz ama burayla bağlantılı olduğunu düşünüyoruz" dedi.

  • Risin nedir?
  • Risin maddesi hint yağında doğal halde bulunuyor ve hint yağı işlendikten sonra arta kalanlardan elde ediliyor.
  • Risin zehirlenmesi alındığı miktara göre bulantı, organ yetmezliği ve kan dolaşımı sistemindeki çökme nedeniyle ölüm gibi sonuçlar doğuruyor.

Teksas polisi tarafından yapılan açıklamada ise geçen hafta Teksas’taki polis departmanına şüpheli bir mektubun geldiği belirtilirken, zarfların Teksas’a neden postalandığını bilmediklerini ve zarfı açmadan FBI’a teslim ettikleri aktarıldı. Olayla ilgili tutuklanan ve kimliği açıklanmayan kadının 2019'un başlarında da tutuklandığını ifade eden polis, ancak tutuklamayla ilgili herhangi bir kaydın olmadığını ve soruşturmayı FBI'a yönlendirdiklerini açıkladı.

Tutuklunun ilişkili olduğu grup yok

Şu ana kadar yapılan incelemelerde kadının siyasi veya terörist gruplarla bağlantısının tespit edilmediği belirtilirken, soruşturmanın derinlemesine devam ettiği bildirildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >