Trump'ın 5.5 milyon TL'lik makam aracı: Uzay mekiğinden daha iyi

Trump'ın 5.5 milyon TL'lik makam aracı.
Trump'ın 5.5 milyon TL'lik makam aracı.

Süper güç ABD'nin başkanı Donald Trump'ın makam aracı ne kadar iyi güçlü dersiniz? Canavar olarak adlandırılan aracın özellikleri şaşırtıcı derecede ileri teknolojiye sahip.

Amerikan başkanları her zaman gündemin en çok ilgi çeken konularının başında gelir. Bu kadar büyük bir güce sahip oldukları için de makam araçları en iyisi olmak zorundadır. Ancak ABD'nin yeni başkanı Trump her zaman olduğu gibi makam aracında da işi biraz abartmış. Trump'ın makam aracı olarak bilinen 'Canavar' hem fiziksel olarak çok güçlü, hem de ona donatılan ekipmanlar sayesinde çok yüksek seviye bir makam aracı konumunda. Peki bu 'Canavar' ne gibi özelliklere sahip?

Trump'ın makam aracı mı yoksa Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın makam aracı mı?

Dünyanın en pahalı makam araçları

Şoför: ABD gizli servisi tarafından eğitilmiş, en zorlu durumlarda her türlü manevrayı yapabilecek bir sürücü.

Pencereler:
5 katmanlı cam ve polikarbonattan yapılmış olan pencereler, kurşunları bir kalkanmışçasına engelliyor. Ayrıca açılmıyorlar. Açılan tek pencere ise şoföre ait olan pencere. O da ancak 6 cm kadar aralanabiliyor.

Lastikler: Araçta çelik yelek mantığıyla yapılmış ve kurşun gibi delici cisimleri engelleyen çift katlı lastik mevcut. İlk katı bir sadırıda patlasa bile, ikinci katta bulunan çelik yapıyla olay yerinden hızla uzaklaşılabilir.

Savunma araçları: Pompalı tüfek ve biber gazı ekipmanlar arasında. Ayrıca acil kana ihtiyaç duyulursa kullanılmak üzere başkanın kan tipinde Rh-negatif bir tüp kan da bulunuyor.

Kasa: Bombalara karşı, tıpkı bir tankta olduğu gibi güçlendirilmiş maddelerden yapılmış.Sürücü bölümü: Ana merkezle bağlantısı olan bir GPS sistemi ve acil durumlar için bilgisayar entegre edilmiş bir gösterge tahtası, sürücünün önünde duruyor.

Bagaj: Yangın söndürme ekipmanı, biber gazı ve sis dağıtıcı konulmuş.

Arka bileşenleri: 20 cm kalınlığındaki kapılar, bir Boeing 757 jetinin kapısı ağırlığında.

Kapılar: Kapandıklarında, herhangi bir kimyasal saldırıya karşı %100 koruma sağlıyor.

Arka koltuklar:
Koltukta, elinin altında Pentagon'a ve başkan yardımcısına doğrudan ulaşabileceği bir telefon mevcut.

Araç gövdesi: 12 cm kalınlığında; çelik, alüminyum, titanyum ve seramikle yapılmış bir gövde. Bu gövdeden herhangi bir kurşun geçeceğini sanmıyoruz.

Benzin deposu: Herhangi bir patlama riskine karşılık, zırhla kaplanmış. Ağzına kadar dolu olsa da depodaki benzinin yanması başkanı doğrudan etkilemeyecek.
Kaynak: WebteknoBugünün gazete manşetleri için tıklayın >