Trump'ın Bağdadi için 'kendini patlattı' ifadesi ne anlama geliyor?

Donald Trump Beyaz Saray'da basın açıklaması yaptı.
Donald Trump Beyaz Saray'da basın açıklaması yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump, DEAŞ elebaşı Ebubekir el-Bağdadi'nin öldüğünü canlı yayında açıkladı. Bağdadi'nin ölümünü, "Bir korkak gibi öldü, kaçarak ve ağlayarak" ifadeleriyle dünya kamuoyuna duyuran Trump'ın 'kendini patlattı ifadesi ise dikkati çekti.

Bağdadi'nin kendisini üzerindeki patlayıcılı yelekle patlattığına işaret eden Trump'ın açıklamasını Güvenlik ve Strateji Uzmanı Abdullah Ağar cevapladı.

Ağar, "ABD'nin Bağdadi’yi yücelterek, takipçileri için bir örnek üreterek, bir iştihadi (intihar eylemleri) olarak öldüğünü söyleyerek, ‘sözde’ bir efsane ve idol yaratma konusunda büyük bir hata üretti." dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, DEAŞ elebaşı Ebubekir el-Bağdadi’nin Suriye’de düzenlenen operasyonla ölü ele geçirildiğini açıkladı.

Trump, Beyaz Saray'da gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD'nin dün gece Suriye'de yaptığı operasyonda Bağdadi'nin ölü ele geçirildiğini belirterek, "Ebubekir el-Bağdadi öldü. Bir korkak gibi öldü, kaçarak ve ağlayarak." ifadesini kullandı.

"Üzerindeki patlayıcıyı yelekle patlattı"

Bağdadi'nin operasyon esnasında bir tünele girdiğini ve Amerikan K9'larının onu takip ettiğini aktaran Trump, "Bağdadi kendisini üzerindeki patlayıcılı yelekle patlattı. DNA sonuçları ölen kişinin o olduğunu teyit etti." açıklamasında bulundu.

  • GZT'nin ulaştığı Güvenlik ve Strateji Uzmanı Abdullah Ağar, Trump'ın açıklamalarını değerlendirdi.

Güvenlik ve Strateji Uzmanı Abdullah Ağar
Güvenlik ve Strateji Uzmanı Abdullah Ağar

"Büyük bir hata ürettiniz"

"'Bağdadi üzerindeki bombalı yeleği patlatarak intihar etti.' Bravo Trump, Bravo Amerika!" ifadelerini kullanan Ağar, şöyle konuştu:

"Bağdadi’yi bu şekilde yücelterek, takipçileri için bir örnek üreterek, bir iştihadi (intihar eylemi) olarak öldüğünü söyleyerek, 'sözde' bir efsane ve idol yaratma konusunda büyük bir hata ürettiniz.

Sahadaki DEAŞ ve Bağdadi tabanı ve ilgili toplumsal katmanlar, Bağdadi’nin, "Ağlayarak, hıçkırarak, bir korkak gibi öldüğüne değil, Trump’ın dediği gibi kendini patlatarak yani sözde, Allah için can veren bir iştihadi gibi öldüğüne inanacaklar. Terörle mücadelede için ne büyük hata!"

Trump, Türkiye hakkında ne dedi?

Bağdadi'nin son birkaç haftadır radarlarında olduğunu vurgulayan Trump, operasyonda Türkiye, Rusya, Suriye ve Irak ile koordineli çalıştıklarını belirterek, bu ülkelere teşekkür etti.

Trump ayrıca, "Suriyeli Kürtler" olarak tanımladığı YPG/PKK'nın da bu konuda kendilerine yardımcı olduğunu kaydetti.

Donald Trump, "Türkiye nereye gittiğimizi biliyordu, hiç sorun olmadı, çok yardımcı oldular, harikaydı.” değerlendirmesini yaptı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >