Trump'ın eski avukatından çok ağır iddialar

ABD Başkanı Donald Trump'ın eski avukatı Michael Cohen, Trump hakkında çok ağır iddialarda bulundu
ABD Başkanı Donald Trump'ın eski avukatı Michael Cohen, Trump hakkında çok ağır iddialarda bulundu

ABD Başkanı Donald Trump ve ekibi 3 Kasım seçimlerine yaklaşırken çeşitli iddialar, kitaplar, salgın ve salgının bozduğu ABD ekonomisiyle mücadele veriyor. Yakın bir zamanda yeğeni Başkan Trump'ı anlattığı bir kitap kaleme almış ve Trump cephesinden büyük tepki çekmişti. Trump hakkında kitap yazanlara, Başkan'ın eski avukatı Michael Cohen de eklendi. Cohen, Trump'ın 'kirli işlerini' anlattı. Beyaz Saray'dan ise iddialara yalanlama geldi.

ABD'de Başkan Donald Trump hakkında çıkan kitaplara, Trump'ın eski özel avukatı Michael Cohen'in yazdığı kitap da ekleniyor. Uzun yıllar boyunca Trump'a en yakın kişilerden olan Cohen, önümüzdeki haftalarda piyasaya çıkması beklenen 'Disloyal: A Memoir' (Sadakatsiz: Anılar) adlı kitabını ön sözünü internet üzerinden yayınladı.

Burada Trump'la ilgili olarak, "O'nu bir bakıma ailesinden daha iyi tanıyordum, çünkü ben kulüplerdeki, şüpheli iş görüşmelerindeki gerçek kişiyi gördüm" diyen Cohen, Trump'ın düşüncesizce davrandığı anlarda gerçek yüzünün ortaya çıktığını belirtti.

Donald Trump'ın eski avukatı Michael Cohen
Donald Trump'ın eski avukatı Michael Cohen

Trump'ın karanlık işleri iddiaya göre neler?

Eski müvekkili Trump'ın, böyle zamanlarda, "tam bir dolandırıcı, yalancı, sahtekar, adi biri, ırkçı, yırtıcı bir hayvan ve dolandırıcı" olduğunu ifade eden Cohen, Trump'ın müteahhitliği döneminde, "O'nun adına müşterileri aldattığını, ortaklarını dolandırdığını, eşi Melania'ya, Trump'ın başka kadınlarla birlikteliğini gizlemek için yalan söylediğini ve Trump'ın yoluna çıkan rakiplerini ezmek için insanlara bağırıp mobbing uyguladığını" dile getirdi. Cohen, ayrıca Trump'ın vergi kaçırma faaliyetleri ile gizli bir sevgilisini susturmak için, eski Sovyetler Birliği'nde rüşvet alan memurlarla iş birliğine de tanıklık ettiğini öne sürüyor.

Cohen'in yazdığı kitap
Cohen'in yazdığı kitap

'Başkan ölmemi istedi'

Cohen ayrıca, Trump'ın ABD Başkanı seçildiği 2016 başkanlık seçimlerinden önce gizlice Rusya ile iş birliği yaptığını ancak bunun, Trump karşıtlarının dile getirdiği gibi akıllıca tasarlanmadığını ifade etti, ancak ayrıntı vermedi. Kitabının ön sözünde, ABD Temsilciler Meclisi'nde ifade vermeden önce hayatını tehlike altında hissettiğini belirten Cohen, "ABD Başkanı benim ölmemi istiyordu" dedi.

Cohen bununla ilgili olarak, "Ya da Donald Trump'ın diyeceği şekilde: Benim ölü olmam onu rahatsız etmezdi. Trump böyle konuşurdu, bir mafya babası gibi" ifadelerini kullandı.

Jet yalanlama

  • Yayınlanan ön söze Beyaz Saray'dan yanıt gecikmedi. CNN televizyonun bildirdiğine göre Beyaz Saray sözcülüğü kitabın tamamen bir "uydurma" olduğunu ve Cohen'in yalancı kişiliğiyle tanındığını ifade etti. Amerikan kamuoyunda Başkan Trump'ın "kirli işlerini temizleyen" ve "karanlık işlerine bakan" kişi olarak tanınan Cohen, Rusya'nın 2016 ABD başkanlık seçimlerine müdahalesini araştıran Özel Yetkili Savcı Robert Mueller ile iş birliği yapmayı ve Kongre önünde sorguya çekilmeyi kabul etmişti. Trump da bunun üzerine Cohen‘i, "hain" olarak nitelendirmişti.