Trump'ın eski avukatından 'manipülasyon' itirafı

Trump'ın eski avukatı Cohen'e 3 yıl hapis cezası verilmişti.
Trump'ın eski avukatı Cohen'e 3 yıl hapis cezası verilmişti.

Donald Trump'ın eski avukatı Cohen, Başkan Trump'ın seçim kampanyasından önce anket notlarının artırılması için çalıştığını itiraf etti.

Trump'ın eski avukatı Michael Cohen anket manipülasyonu girişimlerini doğruladı. Buna göre, Trump'ın ekibi seçim kampanyasından önce başkan adayının anket notlarının 'arttırılmasına' çalıştı.

Başkan Trump'ın eski avukatı Michael Cohen
Başkan Trump'ın eski avukatı Michael Cohen

"Trump'ın lehine 'manipüle' edildi"

ABD Başkanı Donald Trump'ın eski avukatı Michael Cohen, 2016 yılındaki başkanlık seçiminden önce anket sonuçlarının Trump lehine manipüle etmeye çalışıldığını doğruladı.

Cohen, Trump'ın sosyal medya platformundaki kullanıcı isimleri altında Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Wall Street Journal gazetesinin 'kamuoyu araştırması sonuçlarıyla oynandığına' dair haberinin doğru olduğunu ve bunu 'Trump'ın ekibinin isteği üzerine yaptığını' duyurdu.

Trump'ın seçim kampanyasından önce seçim anketlerini 'manipüle' ettiği iddia edildi.
Trump'ın seçim kampanyasından önce seçim anketlerini 'manipüle' ettiği iddia edildi.
  • Cohen 'bunu hak etmeyen birine körü körüne sadakat gösterdiği için pişman olduğunu' mesajına ekledi.

Anketler seçimden kampanyasından önce yapıldı

Söz konusu anketler ön seçim kampanyasının başlamasından önce 2014 ve 2015 yıllarında yapılmıştı. CNBC televizyonunun 'en önemli 100 iş insanı' anketinin manipüle edilmesine çalışılmış ancak Trump ilk 100 arasına girememişti. Cumhuriyetçi Parti'nin muhtemel başkan adaylarının sorulduğu 2015 yılındaki ikinci ankette ise Donald Trump 5'inci sırada yer almıştı. Seçim kampanyası sırasındaki anketlerin de manipüle edilmesine çalışıldığına dair iddialara ise Wall Street Journal gazetesinin haberinde yer verilmedi.

İddia: 50 bin dolar önerdi

Gazetenin haberine göre Cohen iki internet anketinin sonuçlarını Trump lehine değiştirmesi için bir şirkete sipariş verdi ve şirketin kurucusuna 50 bin dolar önerdi. Ancak şirket sahibine sadece 12 bin ile 13 bin dolar arasında bir ücret ödenmiş ve bir de ünlü Brezilyalı bir sporcunun kullandığı boks eldivenleri hediye edildiğine yer verildi.

Cohen, New York'ta bulunan mahkemeden çıkarken görünüyor.
Cohen, New York'ta bulunan mahkemeden çıkarken görünüyor.

Cohen'in bunun için 2017 yılı başında Trump'ın ekibinden 50 bin dolar ödeme aldığı ancak paranın plastik poşet içinde teslim edildiği haberini yalanlayarak, ve bütün ödemelerin çekle yapıldığını açıkladığı da haberde yer verilen ayrıntılar arasında.