Trump’tan Demokratlar’ın soruşturmasına sert tepki: Çıldırmışlar

ABD Başkanı Donald Trump
ABD Başkanı Donald Trump

ABD Başkanı Donald Trump, Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu’nun hakkında başlattığı kapsamlı soruşturmaya sert tepki gösterdi. Trump Twitter’dan paylaştığı mesajda, soruşturmayı açan komisyonun Demokrat üyeleri için “çıldırmışlar” ifadesini kullandı.

ABD'de Demokrat milletvekilleri, ABD Başkanı Donald Trump'a yönelik adaleti engelleme, yolsuzluk ve gücü kötüye kullanma iddialarıyla ilgili geniş kapsamlı bir soruşturmayı Pazartesi günü başlatmıştı.

ABD Temsilciler Meclisi'nin Adalet Komitesi, Trump'ın oğulları Don Jr ve Eric'in de aralarında bulunduğu aile üyelerinden ve yakın siyasi müteffiklerinden kendileriyle bilgi paylaşımında bulunmalarını talep etmişti. 81 kişiye gönderilen mektuplarda Trump'ın ya da yönetiminin muhtemel görevi kötüye kullanma iddialarıyla ilgili belgeler istenmişti.

Dün bir gazetecinin “Soruşturmada işbirliği yapacak mısınız?” sorusuna “Ben her zaman herkesle işbirliği yaparım. İşin güzel olan tarafı gizli bir anlaşmanın olmaması. Tamamen uydurma” yanıtını veren Başkan Donald Trump, Twitter’da paylaştığı mesajla soruşturmaya tepki gösterdi.

Komisyonların Demokrat Başkanları çıldırmışlar

Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu’nun Başkanı Jerrold Nadler’i ve komisyonun diğer Demokrat üyelerini hedef alan Trump, “Rusya’yla olan tek gizli anlaşmanın hileci Hillary Clinton tarafından yapıldığını anladıkları için Demokratlar, Nadler, Schiff ve komisyonların Demokrat başkanları çıldırmışlar. Masum insanlara gönderdikleri 81 mektupta onları taciz ediyorlar. Ülkemiz için HİÇBİR ŞEY yapmayacaklar” mesajını paylaştı.

"Başkan Trump’ı azlettirecek delilleri yok"

Trump soruşturmanın açılmasının ardından Twitter’dan paylaştığı mesajlarda da “Bütün bu soruşturmalar suç arama amacıyla açılan soruşturmalar. Demokratlar’ın ellerinde Başkan Trump’ı azlettirecek delilleri yok. Saçma!” ifadelerini kullanmıştı.

“ABD vatandaşlarına gözdağı verilmesi kabul edilemez”

Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders da Demokratlar’ın açtığı kapsamlı soruşturmayı “yalan yanlış iddialara yönelik utanç verici bir soruşturma” olarak niteledi. Sanders, “Başkan Nadler ve Demokrat arkadaşları zarf atma işine girişmişler çünkü iki yıldır devam eden “Rusya’yla gizli anlaşma söyleminin paramparça olmasından korkuyorlar” sözleriyle tepki gösterdi. Beyaz Saray sözcüsü “Amerikan vatandaşlarına gözdağı verilmesi ve bu şekilde istismar edilmesi kabul edilemez” dedi.

William Barr Rusya soruşturmasından çekilmeyecek

Rusya’nın 2016 başkanlık seçimlerine müdahale ettiğine ilişkin iddiaları soruşturan özel yetkili savcı Robert Mueller’ın da gelecek günlerde soruşturmaya ilişkin raporunu Adalet Bakanlığı’na göndermesi bekleniyor.

Özel Yetkili Savcı Robert Mueller
Özel Yetkili Savcı Robert Mueller
  • Adalet Bakanlığı görevine gelen William Barr’ın Trump tarafından görevden alınan eski Adalet Bakanı Jeff Sessions’ın yaptığı gibi Rusya soruşturmasından çekilip çekilmeyeceği soru işaretiydi. Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada William Barr’ın Rusya soruşturmasından çekilmeyeceği belirtildi.

ABD Adalet Bakanı
ABD Adalet Bakanı

Geçen ay Senato tarafından onaylanan William Barr geçen yılın Haziran ayında kaleme aldığı 19 sayfalık bir yazıda Başkan Trump’ın eski FBI Başkanı James Comey’yi görevden almasının adaleti engelleme suçu teşkil etmediğini savunmuştu.

William Barr, daha önce adaylığıyla ilgili Senato’da düzenlenen oturumda Rusya soruşturmasına siyasi müdahale olmayacağı yönünde senatörlere güvence vermişti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >