Jurnal.istTrump'tan 'Keşmir' çağrısı

Trump'tan 'Keşmir' çağrısı

ABD Başkanı Trump, Pakistan Başbakanı ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Donald Trump, Keşmir'de gerginliği azaltma çağrısında bulunmuştu. Trump daha önce de Hindistan Başbakanı ile bir görüşme yapmıştı.

HABER MASASI AA 2 DAKİKADA OKUNUR
Trump'tan 'Keşmir' çağrısı
ABD Başkanı Donald Trump

ABD Başkanı Trump, Pakistan Başbakanı ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Donald Trump, Keşmir'de gerginliği azaltma çağrısında bulunmuştu. Trump daha önce de Hindistan Başbakanı ile bir görüşme yapmıştı.

BEĞEN

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, ABD Başkanı Donald Trump ve Pakistan Başbakanı İmran Han bir telefon görüşmesi yaptı.

Görüşmede, Cammu Keşmir konusunda Hindistan ile gerilimin azaltılması ve ılımlı bir söylem takınılması gerektiğini vurgulayan Trump, Pakistan-Hindistan gerginliğini tırmandıracak adımlardan kaçınılması ve her iki tarafın da itidalli davranması çağrısında bulundu.

İki lider ayrıca ABD-Pakistan ekonomik ve ticari iş birliğini güçlendirmek konusunda da mutabık kaldı.

"Zor bir durum"

Günün daha erken saatlerinde Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile de görüşen Başkan Trump, Twitterhesabından açıklamalarda bulundu.

Han ve Modi ile ticaret ve stratejik ortaklık konularında konuştuklarını belirten Trump, "Hindistan ve Pakistan için en önemlisi iki dostumla, (Han ve Modi) Keşmir’de gerginliğin azaltılması konusunda görüştüm. Zor bir durum ama güzel görüşmelerdi!" ifadesini kullandı.

Bölgedeki gerilim sürüyor

Hindistan'ın, yarım asırdan uzun süredir Cammu Keşmir'e özel statü tanıyan anayasa maddesini iptalinin ardından bölgenin içinde bulunduğu durum ve geleceğiyle ilgili gerilim sürüyor.

Bölgeye özel statü tanıyan maddenin iptal edildiği günden bu yana Cammu Keşmir'de yoğun güvenlik önlemleri, kısıtlamalar esnetilmesine rağmen devam ediyor.

Ne olmuştu?

Hindistan, Cammu Keşmir'e ayrıcalık tanıyan anayasanın 370'inci maddesini 5 Ağustos'ta iptal ederek bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırdı.

  • Hindistan'da, Cammu Keşmir'i iki birlik toprağına ayıran "Cammu ve Keşmir'in Yeniden Yapılandırılması Teklifi", önce federal parlamentonun üst kanadı Rajya Sabha'da (Eyaletler Meclisi), daha sonra da federal parlamentonun alt kanadı Lok Sabha'da (Halk Meclisi) kabul edildi.

Alınan kararda, bölge, Cammu ve Keşmir Birlik Toprağı ile Ladakh Birlik Toprağı şeklinde yeniden düzenlendi. Buna göre, Cammu Keşmir bölgesinde sınırlı yetkilere sahip yerel bir meclis bulunacak ancak Ladakh'ta meclis olmayacak.

Cammu Keşmir'in bundan böyle diğer Hint vatandaşlarına uygulanan yasalarla yönetilmesi bekleniyor. Bölgenin kendi anayasasına sahip olmak, savunma, iletişim ve dış ilişkiler dışındaki tüm meselelerde karar almak gibi birçok ayrıcalığı sona ermiş oldu.

Hindistan hükümetinin kontrol ettiği bölgeyi, Hindistan'ın geri kalanına kalıcı olarak dahil etme düşüncesiyle bu kararı aldığı savunuluyor.

Bu gönderiyi Instagram'da gör

Hindistan ve Pakistan arasında başlayan karşılıklı açıklamalarla Keşmir'de gerilim iyice yükseldi 👆🏻 İşte Hindistan'ın 5 Ağustos'ta Cammu Keşmir'e ayrıcalık tanıyan anayasanın 370'inci maddesini iptal etmesiyle farklı bir boyuta taşınan Keşmir sorunu hakkında bilmemiz gerekenler 👇 #keşmir #keşmirsorunu #hindistan #pakistan

GZT (@gzt)'in paylaştığı bir gönderi ()

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN
Kobe'yi konu alan 'komplo teorisi' yalan çıktı VİDEO / 00:53

Kobe'yi konu alan 'komplo teorisi' yalan çıktı

Ahmet Zarifoğlu Jurnal.ist Pazartesi 14:38, 27.01.2020
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz