TÜBİTAK Başkanı Mandal, yerli virüs aşısı ve ilaçları için tarih verdi

Arşiv
Arşiv

TÜBİTAK Başkanı Mandal, Ağustos ayında iki yerli virüs ilacının kullanıma gireceğini duyurdu. Mandal, yerli VLP virüs aşısı için de tarih verdi.

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal
TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, koronavirüse karşı yerli aşı ve ilaç çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Virüs benzeri parçacıklara (VLP) dayalı aşının tarihi ile ilgili müjde veren Mandal, "Yerli VLP aşısını yıl sonuna kadar kullanıma sunmayı planlıyoruz" dedi.

VLP aşısının yenilikçi özelliğinden bahseden Mandal, şöyle devam etti:

"VLP aşısındaki özellik, virüsü taklit ediyor ama insanlarımızı bu enfeksiyona karşı koruma amaçlı olarak. Bugün yine geldiğimiz aşamalarda 17 projemizin, 7 tanesi aşı projemiz. 3'ü ön planda giden aşılarımız. Bunlardan birincisi olan VLP aşımızla ilgili yakın zamanda sayın Bakanımız da paylaştılar. Ben ve kendileri Faz-1'de gönüllü olmuştu. İnşallah bu haftanın sonunda biz de ikinci dozlarımızı olacağız. Bu ay sonunda da Faz-2'ye geçmiş olacağız. Sonrasında da Ağustos aylarında Faz-3 çalışmalarına başlayabilmeyi planlıyoruz."

"Ağustos'ta iki ilaç kullanıma girecek"

Mandal, yerli koronavirüs ilacı çalışmalarıyla ilgili de konuştu.

Ağustos ayında iki ilacın kullanıma sunulmasını planladıklarını belirten Mandal, "Bu sürecin diğer aşaması olan ilaç ve diğer tedavi yöntemlerinde de iki yeni molekül, başka hastalıklarda kullanılan molekül, koronavirüs tedavisinde Faz-2 çalışmalarına başlıyor. Birisi Ankara Üniversitesi'nde geliştirilen ilaç tedavisi. Diğeri Bahçeşehir Üniversitesi'nde geliştirilen bir ilaç. Bu ilaçların da mevcut tedavi yöntemlerine göre çok daha etkili olduğunu gözlemledik" ifadelerini kullandı.