Tüm bildiklerinizi unutun! İşte hayallerinizi gerçekleştirebileceğiniz 'büyük sır'

Cildinizi dinç ve genç tutmak için, ona doğru bakımı uygulayın.
Cildinizi dinç ve genç tutmak için, ona doğru bakımı uygulayın.

Cilt bakımı yapıyorum diye cildinizi yaşlandırmayın! Artık tüm bildiklerinizi unutun; ışıl ışıl bir cilt için zamanı geri almanıza da gerek yok. Yapmanız gereken tek şey, önerilerimizi uygulamak...

Parlak, bakımlı, genç ve tazecik bir cildi kim istemez ki? Dinamik, yaşlanmayan, her daim genç kalan bir cilt, herkesin hayali. Tabii bunun için bir şeyler yapmak gerekli; ancak önemli olan doğru adım atmak.

Harika bir cilde sahip olmak için, ona iyi bakmanız gerekiyor.

Genç kalabilmek için, cildinizin sizin ilginize ihtiyacı var. Bunun için bir sürü çaba harcadığınızı da tahmin edebiliyoruz; peki, doğru yolda mısınız?

Bütün bildiklerinizi unutun. Işıl ışıl bir cilt için zamanı geri almanıza gerek yok. Bunları uygulayın, yeterli.

İşte sağlıkla parlayan bir cilt için bakım önerileri!

Öncelikle size yapmamanız gerekenlerden bahsedelim! 

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Deri yaşlanması iç ve dış birçok nedene bağlı olarak gerçekleşir. Genetik yapı içsel süreci, çevresel faktörler ise dışsal süreci belirler. Genetik ne kadar etkiliyse, dış etkilerden sigara, aşırı alkol kullanımı, yetersiz beslenme, güneş ışınları ve olumsuz çevre koşulları, yani düzensiz bir yaşam da bir o kadar etkili.
Öncelikle size yapmamanız gerekenlerden bahsedelim! Deri yaşlanması iç ve dış birçok nedene bağlı olarak gerçekleşir. Genetik yapı içsel süreci, çevresel faktörler ise dışsal süreci belirler. Genetik ne kadar etkiliyse, dış etkilerden sigara, aşırı alkol kullanımı, yetersiz beslenme, güneş ışınları ve olumsuz çevre koşulları, yani düzensiz bir yaşam da bir o kadar etkili.
Güneşe dikkat!

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Dış etkilere bağlı yaşlanmanın %80'i ultraviyole ışınlara bağlı olarak ortaya çıkıyor; bu nedenle yaz aylarına oldukça dikkat edilmeli. Cildin nem ihtiyacı için güneşten korunmak için güneş koruyucu kremler kullanılmalı. Unutmayın, cildin nemli olması her yaşta önemli.
Güneşe dikkat! Dış etkilere bağlı yaşlanmanın %80'i ultraviyole ışınlara bağlı olarak ortaya çıkıyor; bu nedenle yaz aylarına oldukça dikkat edilmeli. Cildin nem ihtiyacı için güneşten korunmak için güneş koruyucu kremler kullanılmalı. Unutmayın, cildin nemli olması her yaşta önemli.
Bol su için. 

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Cildin nemini arttıracak diğer önemli rol su ya düşüyor. Bu nedenle her gün en az 2 yahut 3 litre su tüketmeniz gerekiyor. Unutuyorum, üşeniyorum, aklıma dahi gelmiyor demeyin; sağlıklı bir cilt için buna mecbursunuz.
Bol su için. Cildin nemini arttıracak diğer önemli rol su ya düşüyor. Bu nedenle her gün en az 2 yahut 3 litre su tüketmeniz gerekiyor. Unutuyorum, üşeniyorum, aklıma dahi gelmiyor demeyin; sağlıklı bir cilt için buna mecbursunuz.
Düzenli spor şart.

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Özellikle belirli bir yaştan sonra düzenli spor, sağlıklı ve dinamik bir cilt için önemli rol oynuyor. Yaş ilerledikçe ters orantılı olarak hücre yenilenmesi azalıyor. Cildin üst tabakaları dökülemediğinden cilt donuklaşıyor ve kaba bir görünüm kazanıyor. Düzenli spor kan akışını hızlandırıp cildinizde hücre yenilenmesine yardımcı olur.
Düzenli spor şart. Özellikle belirli bir yaştan sonra düzenli spor, sağlıklı ve dinamik bir cilt için önemli rol oynuyor. Yaş ilerledikçe ters orantılı olarak hücre yenilenmesi azalıyor. Cildin üst tabakaları dökülemediğinden cilt donuklaşıyor ve kaba bir görünüm kazanıyor. Düzenli spor kan akışını hızlandırıp cildinizde hücre yenilenmesine yardımcı olur.
Cildinizi çok iyi temizlemeye özen gösterin

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Cildinizi özenle ve dikkatle temizleyin. Temiz bir cilt her zaman sağlıklı olacaktır.
Cildinizi çok iyi temizlemeye özen gösterin Cildinizi özenle ve dikkatle temizleyin. Temiz bir cilt her zaman sağlıklı olacaktır.
Şimdi gelelim yanlışlara…

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Sağlıklı bir cilt için herkesin doğru bildiği yanlışları sizin için araştırdık; bulduk. Bunlara dikkat!
Şimdi gelelim yanlışlara… Sağlıklı bir cilt için herkesin doğru bildiği yanlışları sizin için araştırdık; bulduk. Bunlara dikkat!
Sabun cilt kurutmaz.

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Hava kirliliği, makyaj kalıntıları ve cilde yapışan farklı kirleri temizlenin en kesin yolu sabun. Cildi kuruttuğu iddia edilip kullanılmayan sabun, cilt bakımı uzmanlarına göre hala cilt temizliği için en etkin ürün olarak kabul ediliyor. Avuç dolusu para verip aldığınız kozmetik temizleme ürünlerinden çok daha iyi olduğunu söylemekte fayda var. Sabundan korkmayın. E tabii, önünüze ilk çıkan sabunu alın da demiyoruz; dermatolojik testlerden geçmiş sabunları tercih edin.
Sabun cilt kurutmaz. Hava kirliliği, makyaj kalıntıları ve cilde yapışan farklı kirleri temizlenin en kesin yolu sabun. Cildi kuruttuğu iddia edilip kullanılmayan sabun, cilt bakımı uzmanlarına göre hala cilt temizliği için en etkin ürün olarak kabul ediliyor. Avuç dolusu para verip aldığınız kozmetik temizleme ürünlerinden çok daha iyi olduğunu söylemekte fayda var. Sabundan korkmayın. E tabii, önünüze ilk çıkan sabunu alın da demiyoruz; dermatolojik testlerden geçmiş sabunları tercih edin.
Su yeterli” DEĞİL.

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Cilt temizliğinin en önemli parçası su evet; ama yeterli değil. Yüzünüzü suyla yıkamak yermiyor; arkasından dermo testlerden geçmiş bir tonikle yüzünüzü temizlemeniz de gerekiyor. Sorun, cildinizin pH seviyesinin 5.5 olması. Bu oran, oturduğunuz bölgeye ve kullandığınız suyun sertliğine göre, 9.5'e kadar çıkabilir. Tonikse cildinizin asit seviyesini normale döndürüp, dengeyi sağlar. Kısaca, cilt temizleyicileri yüzünüzün ph seviyesini korur. Tonikse cildinizin asit seviyesini normale döndürüp, bu dengeyi sağlar.
Su yeterli” DEĞİL. Cilt temizliğinin en önemli parçası su evet; ama yeterli değil. Yüzünüzü suyla yıkamak yermiyor; arkasından dermo testlerden geçmiş bir tonikle yüzünüzü temizlemeniz de gerekiyor. Sorun, cildinizin pH seviyesinin 5.5 olması. Bu oran, oturduğunuz bölgeye ve kullandığınız suyun sertliğine göre, 9.5'e kadar çıkabilir. Tonikse cildinizin asit seviyesini normale döndürüp, dengeyi sağlar. Kısaca, cilt temizleyicileri yüzünüzün ph seviyesini korur. Tonikse cildinizin asit seviyesini normale döndürüp, bu dengeyi sağlar.
Sürekli aynı ürünleri kullanmaya devam edin.

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Aynı ürünleri uzun süre kullanmak, cildin bu ürünlere alışmasına ve ürünün etkisini kaybetmesine neden oluyor söylentilerine inanmayın. Sürekli aynı ürünü kullanmaya devam edin; ürün değiştirmek cildinizin deforme olmasın neden olur. Hatta, cilt alıştığı ürüne daha hızlı ve sürekli yanıt verir. Burada yapmanız gereken tek şey mevsim değişikliklerinden dikkatli olmak. Bunun için de doktorunuzdan yardım almak en doğrusu. Cilt bakım ürünlerinizi değiştirmeyin; size iyi geleni bulun ve devam edin.
Sürekli aynı ürünleri kullanmaya devam edin. Aynı ürünleri uzun süre kullanmak, cildin bu ürünlere alışmasına ve ürünün etkisini kaybetmesine neden oluyor söylentilerine inanmayın. Sürekli aynı ürünü kullanmaya devam edin; ürün değiştirmek cildinizin deforme olmasın neden olur. Hatta, cilt alıştığı ürüne daha hızlı ve sürekli yanıt verir. Burada yapmanız gereken tek şey mevsim değişikliklerinden dikkatli olmak. Bunun için de doktorunuzdan yardım almak en doğrusu. Cilt bakım ürünlerinizi değiştirmeyin; size iyi geleni bulun ve devam edin.
Adı üstünde bebek ürünü; yetişkin değil.

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Bebeklerin hassas cildi için üretilen her türlü ürünün nasıl olsa size olumsuz etki etmeyeceğini düşünüp her bulduğunuz bebek ürününü kullanmaya kalkışmayın. Yetişkinlerin cilt pH'ı ile çocuklarınki oldukça farklı. cilt pH'ıyla çocuk ve bebeklerinki farklı. Bebek ürünlerini bırakın onlar kullansın; size özel ürünleri satın alın.
Adı üstünde bebek ürünü; yetişkin değil. Bebeklerin hassas cildi için üretilen her türlü ürünün nasıl olsa size olumsuz etki etmeyeceğini düşünüp her bulduğunuz bebek ürününü kullanmaya kalkışmayın. Yetişkinlerin cilt pH'ı ile çocuklarınki oldukça farklı. cilt pH'ıyla çocuk ve bebeklerinki farklı. Bebek ürünlerini bırakın onlar kullansın; size özel ürünleri satın alın.
Gece kreminden korkmayın.

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Geceleri krem sürmezseniz cildinizin nefes alamaz yalanını size kim söyledi bilmiyoruz; ama bu kocaman bir yalan. Cildiniz geceleri kendini yeniler; bu yüzden yaşlanma karşıtı kremlerini kullanmak için en uygun zaman gecedir.
Gece kreminden korkmayın. Geceleri krem sürmezseniz cildinizin nefes alamaz yalanını size kim söyledi bilmiyoruz; ama bu kocaman bir yalan. Cildiniz geceleri kendini yeniler; bu yüzden yaşlanma karşıtı kremlerini kullanmak için en uygun zaman gecedir.
Doğal ürünlerin “zararı olmaz” değil; OLUR.

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Doğal ve sağlıklı olduğu düşünülen ürünleri yüzünüze sürmeyin. Hindistan cevizi yağı yağının yüzde siyah noktaya neden olduğu biliniyor. Cildinize sirke, yoğurt ve bir takım asitlerin hekim kontrolü olmadan uygulamanız, yüzünüzde leke oluşumuna neden olabilir.
Doğal ürünlerin “zararı olmaz” değil; OLUR. Doğal ve sağlıklı olduğu düşünülen ürünleri yüzünüze sürmeyin. Hindistan cevizi yağı yağının yüzde siyah noktaya neden olduğu biliniyor. Cildinize sirke, yoğurt ve bir takım asitlerin hekim kontrolü olmadan uygulamanız, yüzünüzde leke oluşumuna neden olabilir.
Gebelik döneminde nemlendiricilerden korkmayın.

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Gebeliğin ilk üç ayında doktorlar hiçbir şey kullanmamayı tavsiye eder; ancak daha sonra belli ürünlerin kullanımında sakınca olmadığını söylerler. Hamilelik dönemi, oldukça hassas ve dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Bu dönemde oldukça gerginleşen ciltte kuruma ve çatlamalar meydana gelir; özellikle göğüsler, karın ve baldırlar bu durumdan fazlasıyla etkilenir. Tüm bunlar için önem almak ve kuruluk gösteren bölgeleri nemlendirmek gerekir.
Gebelik döneminde nemlendiricilerden korkmayın. Gebeliğin ilk üç ayında doktorlar hiçbir şey kullanmamayı tavsiye eder; ancak daha sonra belli ürünlerin kullanımında sakınca olmadığını söylerler. Hamilelik dönemi, oldukça hassas ve dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Bu dönemde oldukça gerginleşen ciltte kuruma ve çatlamalar meydana gelir; özellikle göğüsler, karın ve baldırlar bu durumdan fazlasıyla etkilenir. Tüm bunlar için önem almak ve kuruluk gösteren bölgeleri nemlendirmek gerekir.
Gece kreminizi yoğun kullanmayın.

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Cilt kremlerinin yoğunluğu yaşa ve kişisel cilt tipine göre değişir. İlerleyen yaşlarda yoğun gece kremleri kullanmak uygun olacaktır; ancak bu yalnızca yaşı ilerlemiş olanlar için geçerli. 30 yaş öncesinde, geceleri yoğun olmayan kremler tercih edilmeli.
Gece kreminizi yoğun kullanmayın. Cilt kremlerinin yoğunluğu yaşa ve kişisel cilt tipine göre değişir. İlerleyen yaşlarda yoğun gece kremleri kullanmak uygun olacaktır; ancak bu yalnızca yaşı ilerlemiş olanlar için geçerli. 30 yaş öncesinde, geceleri yoğun olmayan kremler tercih edilmeli.
Göz ve yüz temizleme ürünleri aynı olmamalı.

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Çok hassas ciltlere adapte ürünlerde her iki bölge için aynı ürün kullanılabilse de, göz çevresinin en hassas noktalardan olduğu unutulmamalı. Yaşlanma belirtilerinin ilk başlığı yer olan göz çevresini temizlerken oldukça özen göstermelisiniz; yüzünüzü temizlediğiniz su ile göz temizleyicinizin aynı olmamasında yarar var.
Göz ve yüz temizleme ürünleri aynı olmamalı. Çok hassas ciltlere adapte ürünlerde her iki bölge için aynı ürün kullanılabilse de, göz çevresinin en hassas noktalardan olduğu unutulmamalı. Yaşlanma belirtilerinin ilk başlığı yer olan göz çevresini temizlerken oldukça özen göstermelisiniz; yüzünüzü temizlediğiniz su ile göz temizleyicinizin aynı olmamasında yarar var.
Yaşlanma karşıtı bakım için yaşlanmayı beklemeniz gerekmez.

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Cildinizi korumaya erkenden başlayın; korunmak için yaşlılığı beklerseniz, çok geç olur.
Yaşlanma karşıtı bakım için yaşlanmayı beklemeniz gerekmez. Cildinizi korumaya erkenden başlayın; korunmak için yaşlılığı beklerseniz, çok geç olur.
Sürekli yüzünüzü yıkamayın.

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Ne kadar çok yüz yıkarsanız, o kadar iyi olur anlayışı yanlıştır. Cildinizin bir yağ dengesi var ve her akla gelindiğinde cilt temizliği için yüz yıkamak bu doğal dengeyi bozar.
Sürekli yüzünüzü yıkamayın. Ne kadar çok yüz yıkarsanız, o kadar iyi olur anlayışı yanlıştır. Cildinizin bir yağ dengesi var ve her akla gelindiğinde cilt temizliği için yüz yıkamak bu doğal dengeyi bozar.
Cildinizi sevin.

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  En önemlisi budur; cildinizi sevin ve onun sağlığı için çabalayın.
Cildinizi sevin. En önemlisi budur; cildinizi sevin ve onun sağlığı için çabalayın.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >