Tunus Cumhurbaşkanı Said: Diktatör değilim, her şey anayasal

Tunus'ta İçişleri Bakanlığına getirilen Rıza Garsillavi (solda) ve Cumhurbaşkanı Kays Said (sağda)
Tunus'ta İçişleri Bakanlığına getirilen Rıza Garsillavi (solda) ve Cumhurbaşkanı Kays Said (sağda)

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said Meclisi feshetmesi, milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırması ve başbakanı görevden almasıyla konuştu. Anayasa metinlerini çok iyi bildiğini öne süren Said, yaptığı şeyin anayasaya aykırı olmadığını ve diktatör olmayacağını söyledi.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, 25 Temmuz’da aldığı ve "darbe" olarak nitelendirilen kararlarına dair açıklamalarda bulundu.

Said yaptığı açıklamada, "Anayasa metinlerini çok iyi biliyorum, onlara saygı duyuyorum ve onları inceledim ve bunca zaman sonra bazılarının dediği gibi diktatör olmayacağım" dedi.

Çalışmaları askıya alınan meclis üyelerinin Tunus devletinin yeteneklerini tahrif edenler olduğunu belirten Said, anayasal kurumları korumak için istisnai önlemleri almaya karar verdiğini söyledi.

Said, "Bütün ülkeler bu tür istisnai önlemler alıyor ve kim anayasayı çiğnemekten bahsediyorsa yalancıdır, çünkü anayasaya göre görevden alınan Başbakanına ve Parlamento Başkanına danıştım" ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

  • Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said 25 Temmuz’da yaptığı bir açıklamada, Başbakanı Hişam El-Meşişi'yi görevden aldığını ve meclisin yetkilerini dondurduğu duyurmuştu.
  • Said'in açıklamasının ardından Tunus Meclis Başkanı ve ülkedeki en büyük parti olan Nahda Hareketi'nin lideri Raşid El-Gannuşi, Said'in kararını "Anayasaya karşı bir darbe" olarak nitelendirmişti.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >