Tunus'ta darbe: Meclis 30 gün işlevsiz kalacak

Tunus'ta darbe: Askerler, Meclis Başkanı Gannuşi'yi parlamentoya almadı
Tunus'ta darbe: Askerler, Meclis Başkanı Gannuşi'yi parlamentoya almadı

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said anayasal olduğunu öne sürerek Başbakan Meşişi'yi görevden aldı, meclisin tüm yetkilerini dondurdu ve milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldı. Meclis Başkanı Gannuşi yaşananların darbe olduğunu söyleyerek halktan 2011 devrimine sahip çıkmasını istedi. Cumhurbaşkanı Said, atayacağı başbakan ile yeni bir hükümet kurulacağını ve bu hükümete kendisinin liderlik edeceğini bildirdi. Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın darbe karşıtı açıklamalar yaptı.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, mevcut Başbakan Meşişi'yi görevden aldığını, atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralmaya karar verdiğini açıkladı.


Said, "Tunus'un içinde bulunduğu yağma, yangın ve durum karşısında ülkeyi kurtarmak için olağanüstü önlemler alması gerektiğini" belirterek isim vermediği bazı grupların belirli bölgelerde iç savaş çıkarmak için para topladığını öne sürdü.

Said, birkaç ay önce almaları gereken bu kararları Meclis Başkanı Gannuşi ve Başbakan Hişam el-Meşişi ile yaptığı istişareler sonrasında aldığını ifade etti.

Meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını, mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden aldığını ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını duyuran Said, söz konusu kararlardan sonra bir genelge yayınlanacağını ve kararların hemen yürürlüğe gireceğini aktardı.

Yeni hükümetin başbakanını Said atayacak

Said, genelgeler biçiminde gerekli kararların duyurulmaya devam edeceğini, atayacağı başbakan ile yeni bir hükümet kurulacağını ve hükümetin cumhurbaşkanı liderliğinde kalacağını kaydetti.

Anayasayı ve halkın çıkarlarını korumak üzere bu kararların kaçınılmaz olduğunu savunan Said, yolsuzluk dosyalarını ortaya çıkarma gerekçesiyle başsavcılık görevini de üstlendiğini belirtti.

  • Özellikle başkent Tunus olmak üzere ülke genelinde, hükümet ve muhalefet partilerine yönelik kitlesel protestolar gerçekleşmiş, çıkan olaylarda başta Nahda Hareketi olmak üzere parti merkezlerine saldırılar düzenlenmişti.

Meclis 30 gün işlevsiz kalacak

Tunus Cumhurbaşkanlığı, Cumhurbaşkanı Kays Said'in Meclisin yetkilerini dondurma yönünde duyurduğu kararın 30 gün için geçerli olacağını bildirdi.

Tunus'ta Nahda Hareketi Lideri Gannuşi yaşananları 'darbe' olarak niteledi
Tunus'ta Nahda Hareketi Lideri Gannuşi yaşananları 'darbe' olarak niteledi

"Bu bir darbedir"

Tunus Meclis Başkanı ve ülkedeki en büyük parti olan Nahda Hareketi'nin lideri Raşid el-Gannuşi, Meclisin çalışmalarını dondurma ve başbakanı görevden alma kararları nedeniyle Cumhurbaşkanı Kays Said'i darbe yapmakla suçladı. Gannuşi, El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanının yasal bir dayanağı olmayan kararları, bir darbedir, anayasayla yorumlamak yanlıştır" dedi.

Cumhurbaşkanı Said'in kendisini arayarak anayasa çerçevesinde bazı kararlar alacağını paylaştığını ancak içeriğine vakıf olmadığını belirten Gannuşi, söz konusu kararların geçersiz olduğunu ve Meclisin anayasal çerçevede çalışmalarına devam edeceğinikaydetti. Nahda Hareketi Başkan Yardımcısı Ali el-Arayyid de Said'in kararlarının devletin kurumlarına yönelik darbe niteliğinde olduğunu söyledi.

Gannuşi, "Halkı demokrasiyi yeniden tesis etmek için barışçıl mücadeleye çağırıyoruz" dedi.

Pazar günü gündüz yapılan protestolarda yüzlerce kişi hükümetin istifasını ve meclisin feshedilmesini istemişti
Pazar günü gündüz yapılan protestolarda yüzlerce kişi hükümetin istifasını ve meclisin feshedilmesini istemişti

Türkiye'den açıklamalar

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik ve AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş darbe karşıtı açıklamalar yayınladı.

Ömer Çelik, Tunus'ta yaşananları, "siyasi meşruiyete yönelik bir darbe" olarak niteledi ve "Tunus demokrasisini desteklemeye devam edeceğiz" dedi.

Numan Kurtulmuş ise Türkiye olarak darbelere karşı olduklarını belirterek, "Tunus'taki darbenin Tunus halkına zarar vereceğini görüyoruz. Türkiye olarak sonuna kadar bu antidemokratik faaliyetin karşısındayız" açıklamasını yaptı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >