Türk askeri Katar'ın başkenti Doha'daki El Rayyan Üssü'nde

Körfez ülkelerinin ablukaya aldığı Katar ile 2 yıl önce varılan anlaşma sonucu, Türk askeri başkent Doha’daki El Rayyan Üssü’nde bulunuyor. İşte Türkiye’nin Katar’daki askeri üssüne dair detaylar…

HABER MASASI AA, DİĞER DAKİKADA-OKUNUR
Türk askeri Katar'ın başkenti Doha'daki El Rayyan Üssü'nde
Türk​ askeri Katar'ın başkenti Doha'daki El Rayyan Üssü'nde

Körfez ülkelerinin ablukaya aldığı Katar ile 2 yıl önce varılan anlaşma sonucu, Türk askeri başkent Doha’daki El Rayyan Üssü’nde bulunuyor. İşte Türkiye’nin Katar’daki askeri üssüne dair detaylar…

BEĞEN

Suudi Arabistan’ın öncülüğündeki 7 ülkenin Katar’a yaptırım kararıyla patlak veren krizde gözler, Türkiye’nin El Rayyan Üssü’ne çevrildi.

Katar’la görüşmeleri 2014’te başlayan ve Mart 2015’te anlaşması onaylanan başkent Doha’daki üsse ilk asker sevkıyatı, Ekim 2015’te yapıldı.

Üstte şu an 94 Türk askeri bulunuyor

Tarık bin Ziyad Taburu içinde yer alan TSK Kara Unsur Komutanlığı’nda, başlangıçta 130 asker ve zırhlı araçlar bulunuyordu. Türk birliğinin ana görevi Katar askerlerinin eğitimiydi ancak bölgede yaşanabilecek krizlere müdahale edebileceği de belirtilmişti. 3 bin kişi kapasiteli üsteki Türk askeri sayısı şu anda 94’e düşmüş durumda.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun geçen yıl 1 Kasım’da ziyaret ettiği üssü, fotoğraflanmıştı. Türkiye’nin son yıllardaki en büyük askeri ve diplomatik başarılarından biri olan Katar üssü, kara birliği barındırmasına rağmen, denizden ve havadan da lojistik desteğe müsait.

Libya, Mısır, Irak ve Suriye’de çekişmelerin ortasında kalan; siyasi, diplomatik ve askeri açıdan kayıplar yaşayan Türkiye, sahada operasyona çıkınca Suriye’de işi dengelemeye, denklemi tersine çevirmeye başladı. Katar’a ambargo başlayınca Türkiye’nin 3 yıl önce adım attığı, Katar üssü konusundaki öngörüleri de doğru çıktı. Katar’da diplomatik, askeri, siyasi akıl yürütme, kademelenme ve sıralanma sonuç verdi.

Katar Üssü'nde Türk askerlerine brifing verilirken
Katar Üssü'nde Türk askerlerine brifing verilirken

ABD Merkezler Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), 401. Saha Destek Tugayı’nı 2 bin 490 konteyner ile Kuveyt Limanı’na götürüp Kuzey Irak’a ve Kuzey Suriye’ye yerleşince, Türk Silahlı Kuvvetleri de Katar’daki üsse konuşlanmaya başladı. Siyaset kurumu ile TSK, Katar’daki üs konusunda tam uyum içinde çalıştı. Hükümet ile TSK’nın eşgüdümlü ve uyum içinde hareket etmesi, bugün ihtiyaç duyulan üssün ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu.

Katar'da Türk askerinin konuşlanmasını içeren kanun tezkeresi Meclis'te kabul edildi

Öte yandan Hükümet, gündemin alt sıralarında bulunan, Katar'da TSK unsurlarının konuşlandırılması ve jandarma eğitimi konusundaki iki anlaşmanın TBMM Genel Kurulu gündeminde öne çekilerek bugün ele alınmasını önerdi. Görüşmeler sonrası Katar'da Türk askerinin konuşlanmasını içeren kanun tezkeresi Meclis'te kabul edildi.

Üs 5000 kişilik personelin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlandı. Anlaşmanın Meclis'ten geçmesinin ardından Katar'daki Türk askerinin sayısının bu rakama ulaşması bekleniyor.

Kaynak: Habertürk, Anadolu Ajansı

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN
Koronavirüs'le ilgili yeni iddia: 'Yarasa'dan yayıldı VİDEO / 00:59

Koronavirüs'le ilgili yeni iddia: 'Yarasa'dan yayıldı

Ahmet Zarifoğlu Jurnal.ist Perşembe 15:54, 23.01.2020
YUKARİ-DONUN

veri-politikasi-aciklama veri-politikamizi inceleyebilirsiniz