Türk astrofotoğrafçı uzaydaki ender görülen anı fotoğrafladı

Türk astrofotoğrafçı Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (ISS) Güneş'in önünden geçişini görüntüledi
Türk astrofotoğrafçı Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (ISS) Güneş'in önünden geçişini görüntüledi

Dünyaca ünlü Türk astrofotoğrafçı Mehmet Ergün, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (ISS) Güneş'in önünden geçişini görüntülemeyi başardı. Ergün, bir saniyeden az süren geçiş sırasında 34 fotoğraf çekmeyi başardı.

Uzaya olan merakı nedeniyle Samanyolu Galaksisi'ni çekmeye başlayan Türk astrofotoğrafçı Mehmet Ergün, Dünya yörüngesinde bulunan en büyük yapay uydu olan Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (ISS) Güneş'in önünden geçişini, görüntülemeyi başardı.

0.9 saniyede 34 fotoğraf

Güneş'in önünde siyah bir leke gibi gözüken ISS'nin bu geçişi, yalnızca 0.9 saniye gözlemlenebiliyor. Ergün, 1 saniyeden az süren ISS'in geçişini, Almanya'dan anbean çekti. Çektiği yüksek kaliteli ve çözünürlüklü 34 kare fotoğrafı timelapse video haline getiren Ergün'ün, fotoğrafları, büyük beğeni topladı. Teleskopla uzay istasyonunu görüntüleyen Ergün, farklı zamanlarda ISS'in geçişini görüntülemeye çalıştığını, 10'uncu denemesinde başardığını söyledi.

Türk astrofotoğrafçı Mehmet Ergün'ün çektiği fotoğraf kareleri
Türk astrofotoğrafçı Mehmet Ergün'ün çektiği fotoğraf kareleri

Çocukken köyde gördüğü yıldızlar ilgisini çekti

Teleskop üreticisi firmaların yeni ürünlerini test etmesi için kendisine gönderdiğini söyleyen Ergün, "Astronomiye ilgim çocuk yaşta başladı. İzinlerde ailemle birlikte Türkiye'ye köye gidiyorduk. Orada yıldızlar çok net görülüyordu. Yıldızları ve Samanyolu'nu bu kadar net görünce merakım arttı. 2010 yılında kendime bir teleskop alıp, gökyüzünü gözlemlemeye başladım. Gezegenleri gözlemledikten sonra gördüklerim beni çok etkiledi. Gördüklerimi ailemle de paylaşmak istedim ve fotoğraf çekmeye başladım" dedi.

Türk astrofotoğrafçı Mehmet Ergün'ün çektiği fotoğraf kareleri
Türk astrofotoğrafçı Mehmet Ergün'ün çektiği fotoğraf kareleri

"Çekimi 4 hafta önce planlamaya başladım"

  • Çekimi yapmak için 4 hafta önce planlamalara başladığını belirten Ergün, "ISS'nin dünyanın çevresinde dönüşü yaklaşık 92 dakika sürüyor. ISS'yi her zaman istediğimiz noktadan göremiyoruz. Dünya ile Güneş'in arasından geçme olayı ise çok nadir rastlanabiliyor. Mesela görebileceğiniz noktanın 1 kilometre sağından veya solundan göremezsiniz. Bu çekimi yapmak için 4 hafta önce planlamaya başladım. ISS transit fotoğraflarını çekebilen bir tek ben değilim. Daha önce çekenler oldu, benden sonra da olacak. Çok nadir görülebiliyor ve biraz şans işi bunu çekebilmek" diye konuştu.

Türk astrofotoğrafçı Mehmet Ergün'ün çekim anından bir kare
Türk astrofotoğrafçı Mehmet Ergün'ün çekim anından bir kare

"10. denememde çekebilmeyi başardım"

Daha önce 3 kez bu olayı çektiğini, ancak kalitelerinin son çektiği kadar iyi olmadığını söyleyen Ergün, "Kullandığım teleskop ile sadece güneş gözlenebiliyor. ISS yaklaşık 480 kilometre yukarıda ve 28 bin kilometre hızla hareket ediyor. Görebileceğimiz tam geçiş olayı 1 saniyeden az, 0.9 saniye sürüyor. Çektiğim fotoğrafları timelapse video haline getirdim. Bu olayı 10'uncu kez çekmeye çalıştım, 3'ünde çekebildim. Ancak daha önce çektiklerimin kalitesi bu kadar yüksek değildi. Bundan sonra ise daha önce çekilmemiş bir fotoğraf çekmek istiyorum. Bu sefer ISS transit fotoğrafına kendimi de eklemek istiyorum" dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >