Türk bilim insanları yaptı: Kanser tedavisinde umutlar artacak

Türk bilim insanları, kanser hücreleriyle mücadele için yaptığı yoğun çalışmaların sonucunu almayı başardı.
Türk bilim insanları, kanser hücreleriyle mücadele için yaptığı yoğun çalışmaların sonucunu almayı başardı.

ABD'deki Virginia Üniversitesinde kanser tedavisine yönelik çalışmalar yürüten Türk bilim insanı Prof. Dr. Mazhar Adlı, pankreas ve yumurtalık kanserlerinin tedavisine ilişkin önemli iki buluşa imza attı.

ABD'deki Virginia Üniversitesi'nde kanser tedavisine yönelik çalışmalar yürüten Türk bilim insanı Prof. Dr. Mazhar Adlı, pankreas ve yumurtalık kanserlerinin tedavisine ilişkin önemli iki buluş yaptı.

Prof. Dr. Mazhar Adlı, SANKO Üniversitesi tarafından düzenlenen bilimsel bir toplantıya katılmak üzere geldiği Gaziantep'te AA muhabirine yaptığı açıklamada, ODTÜ Moleküler Biyoloji Bölümünden mezun olduktan sonra dünyanın sayılı üniversitelerinden Harvard'da doktorasını yaptığını ve 6 yıldır da Virginia Üniversitesi'nde kendi laboratuvarında çalışmalar yürüttüğünü söyledi.

Kanser hücrelerinin hareketi, yeni sistemle anbean takip edilebiliyor.
Kanser hücrelerinin hareketi, yeni sistemle anbean takip edilebiliyor.

Laboratuvarında ‘Kanseri nasıl yok edebiliriz?’ ve ‘Kansere nasıl alternatif ilaçlar geliştirebiliriz?’ sorularına cevaplar aradığını dile getiren Adlı, bunu yaparken de canlı hücrede genetik bilgiyi değiştirebilme olanağı sunan CRISPR teknolojisini kullandığını ve bu alanda yeni teknolojiler de geliştirdiğini kaydetti.

'Canlı bir hücrenin tüm fonksiyonları incelenebiliyor'

Mazhar Adlı, bu teknolojinin uzun yıllar moleküler biyolojinin temel hedeflerden biri olduğunu ancak yapılamadığını dile getirerek, ‘CRISPR teknolojisi sayesinde canlı bir hücrenin çekirdeğine gidip, genetik bilgiyi hücre içerisinde değiştirebiliyoruz. Genetik bilgiyi büyük bir kütüphaneye benzetirsek, elimizdeki bu teknolojiyle kütüphanenin içindeki bir kitabin içine gidip kitabın 3. sayfasına girip, 5. kelimesini hassas bir şekilde değiştirebiliyoruz.’ dedi.