Türk filmi 'Kız Kardeşler' Saraybosna Film Festivali'nde

Türk filmi ​'Kız Kardeşler' Saraybosna Film Festivali'nde
Türk filmi ​'Kız Kardeşler' Saraybosna Film Festivali'nde

Bosna Hersek'te bu yıl 25.si düzenlenen Saraybosna Film Festivali'nde Türk filmi "Kız Kardeşler" uzun metraj film dalında yarıştı. Ulusal Tiyatro'daki gösterimin ardından film ekibi izleyicilerin sorularını yanıtladı. Filmde annelerinin ölümünden sonra babaları tarafından kasabaya besleme olarak verilen üç kız kardeşin yaşadıkları anlatılıyor.

Türkiye'de bir dağ köyünde yaşayan 3 kız kardeşin hikayesini anlatan 'Kız Kardeşler' isimli Türk filmi, Bosna Hersek'te bu yıl 25.si düzenlenen Saraybosna Film Festivali kapsamında sinemaseverlerle buluştu.

Türkiye, Almanya, Hollanda ve Yunanistan ortak yapımı 'Kız Kardeşler' filmi festivalde uzun metraj film dalında yarıştı. 'Saraybosna'nın Kalbi Ödülü' için izleyici karşısına geçen film ekibi, Ulusal Tiyatro'daki gösterimin ardından izleyicilerin sorularını yanıtladı.

'Kız Kardeşler' ile üçüncü uzun metraj filmine imza atan yönetmen Emin Alper daha önce 'Abluka' ve 'Tepenin Ardı' isimli filmlerin de yönetmenliğini yapmıştı. Alper, filmde annelerinin ölümünden sonra babaları tarafından kasabaya besleme olarak verilen üç kız kardeşin yaşadıkları ile birlikte birbirlerine nasıl bağlandıklarının anlatıldığını söyledi.

Film ekibi izleyicilerin sorularını yanıtladı
Film ekibi izleyicilerin sorularını yanıtladı

Alper, "Filmde temelde daha iyi bir yaşam özlemi üzerine odaklandık. Üç kız kardeşin de özendiği yaşam köyden çıkmak. Biçtikleri tek model de başka bir evde yarı hizmetçi yarı evlatlık pozisyonda bulunmaları." ifadelerini kullandı.

Yapımda sınıf ve cinsiyet eşitsizliklerine de değindiklerini belirten Alper, filmde en büyük kız kardeş Reyhan'ın eşini oynayan meczup Veysel'in klasik oyunlardaki soytarı gibi gerçeği söyleyen bir karakter olduğunu vurguladı.

Oyuncular karakterlerini anlattı

Annelerinin ölümünden sonra en büyük kız kardeş olarak anne rolünü üstlenen Reyhan'ı canlandıran Cemre Ebüzziya "Gerçek hayatta kardeşlik duygusunu yakalamış olmak önemliydi." dedi.

Ortanca kardeş Nurhan'ı oynayan Ece Yüksel de canlandırdığı karakterin kardeşler arasında en sivri tepkileri veren olduğunu söyleyerek "Film ilerledikçe Nurhan'ın da kırılgan bir yapıya sahip olduğunu ve pişmanlıkları olduğunu görüyoruz. Bence özel bir karakter." ifadelerini kullandı.

Film, Dünya prömiyerini 69. Berlin Film Festivali’nde yapmıştı
Film, Dünya prömiyerini 69. Berlin Film Festivali’nde yapmıştı

En küçük kardeş Havva'yı oynayan Helin Kandemir de oldukça uzun bir prova sürecinden geçtiklerini anlatarak "Havva çok sessiz bir karakter ancak her diyaloğu ve tepkisinin bir amacı vardı. Biz aslında gerçekçi bir hikaye çektik." diyerek kendi karakterini anlattı.

Dünya prömiyerini 69. Berlin Film Festivali’nde yapan "Kız Kardeşler", üç kız kardeşin yıllar sonra köylerine geri dönmesini ve birbirleriyle yüzleşmelerini konu alıyor.

9 uzun metraj film, 14 kısa film, 16 belgesel film ve 14 öğrenci filmi olmak üzere 53 eserin yarıştığı film festivali 23 Ağustos’ta sona erecek.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >