Türk Hat ve Ebru Sanatı Letonya'da

Hat
Hat

Letonya, başkent Riga'da Türk hat sanatı ve ebru sanatı ile tanıştı.

Türk Hat ve Ebru Sanatı Letonya'da... Letonya, başkent Riga'da Türk hat sanatı ve ebru sanatı ile tanıştı.

Festival, 21 Ağustos 2017 Pazartesi günü Riga’daki Avrupa Birliği Kültür Merkezi’nde (EU House) Rumi Festivali başladı.

Festival kapsamında Doç. Dr. Fatih ÖZKAFA, Abdurrahman DEPELER, Nurullah ÖZDEM ve Seyit Ahmet DEPELER’in hat eserlerinden oluşan bir karma sergi açıldı. Ayrıca ebru sanatçısı Mustafa İNAN ve katılımcı hattatlar aynı merkezde 2 gün boyunca workshop çalışması yaptılar.

Programın medya tanıtım toplantısına Letonya ve Rusya vatandaşı çok sayıda sanatsever ile basın mensubu katıldı. Toplantıda sanatçılarla da söyleşi yapılarak hat sanatının ve ebru sanatının özellikleri üzerinde durulurken, klasik hat malzemelerini, başlıca hat eserlerini ve büyük hattatları tanıtan bir de sunum yapıldı.

Festival, Türkiye Cumhuriyeti Riga Büyükelçiliği ve Avrupa Birliği himayelerinde 3 Eylül 2017 tarihine kadar devam edecek.

Festivalde; yoğun ilgi gören bu gibi etkinliklerin farklı kültürler arasında bir bağ kurulmasına ve Türk sanatının Avrupa’ya ve dünyaya daha iyi tanıtılmasına katkıda bulunacağı vurgulandı.

Türk sanatçılar; Letonya’nın çok güzel ve sakin bir ülke olduğunu, Riga halkının güzel sanatlara ve estetiğe oldukça ilgili olduğunu gözlemlediklerini söylerken, son zamanlarda ülkemizin daha doğru tanıtılmasının çok daha büyük bir önem arz ettiğinin de altını çizdiler.

Festival, First Baltic Channel haber bülteninde de tanıtıldı. Ayrıca Hattat Fatih Özkafa ve Nurullah Özdem, Riga Radyosu’na ve Riga’da yayın yapan bir Rusya radyosuna da konuk olarak hat sanatını tanıtan iki ayrı program yaptılar.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >